"Sper intr-un meci frumos, dar mult mai curat"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

La numai sase saptamani de la memorabilul meci cu Raul Balbi, care i-a adus titlul de campion mondial al profesionistilor, in versiunea WBA, Leonard Dorin Doroftei a aflat de la World Boxing

La numai sase saptamani de la memorabilul meci cu Raul Balbi, care i-a adus titlul de campion mondial al profesionistilor, in versiunea WBA, Leonard Dorin Doroftei a aflat de la World Boxing Association ca trebuie sa-i acorde argentinianului revansa, data avansata de forul mondial fiind 27 aprilie. Aflat in Romania, unde se bucura de o bine meritata victorie, Leonard Doroftei a acordat ziarului Adevarul un interviu legat de acest subiect, fara indoiala cel mai important din viata sportiva a Romaniei in acest an. - Leonard, te asteptai ca cei de la WBA sa decida atat de repede ca trebuie sa-i acorzi revansa lui Balbi? - Bineinteles. Mi se pare normal din moment ce am si semnat pentru acest lucru si mi se pare corect sa-mi respect semnatura. Apoi, fie vorba intre noi, meciul a avut audienta, a incantat lumea si WBA doreste promovare de acest gen. De aceea au si fost de acord imediat. - Cum te astepti sa fie acest al doilea meci? Mai usor sau poate mai greu? - Va fi la fel, cu lupta de ambele parti, iar cine va sti sa profite la final va castiga. - Consideri ca ai un atu pentru ca in primul vostru meci l-ai batut si l-ai deposedat de centura de campion? - Nu e nici un atu. Balbi este un boxer bun si sper ca impreuna sa facem un meci bun, dar mult mai curat. Sper ca de data aceasta Balbi sa nu mai recurga la mijloace neortodoxe, sa nu-mi mai sparga rinichii, sa nu ma mai tina, sa nu ma mai calce pe picior sau sa ma impinga. - Ti-ai fi dorit un alt adversar? - Nu, nu. Intre mine si Balbi nu este decat o lupta, nu este ura sau altceva, ci doar o lupta pe care sa o castige cel mai bun. - Stii data sigura la care va avea loc meciul? - Inca nu stiu nimic, nici o data sigura si nici macar daca va fi Balbi. Dar chiar daca va fi Balbi, sau altcineva, eu o sa-mi apar centura cu acelasi joc cu care am cucerit, cu un risc total. S-ar putea sa boxez cu altcineva doar daca managerii mei reusesc sa ajunga la o intelegere cu Balbi si gasesc o oferta mai buna din punct de vedere financiar. Altfel nu. - S-a avansat la un moment dat ziua de 27 aprilie pentru revansa ta cu Balbi. Ai cunostinta de acest lucru? - Nu am nici o informatie despre acest lucru. - Dar locul in care va avea loc meciul il stii? - Nici vorba. Acesta se afla pe ultima suta de metri, in functie de suma de bani pusa in joc de cei care vor sa organizeze meciul. Castiga cel care are cea mai mare influenta financiara. Oricum, cand cei de la club or sa aiba ceva sigur or sa ma sune. - Ai idee de ce suma de bani trebuie sa dispuna cei din Romania daca vor sa organizeze meciul la Bucuresti? - Nu stiu, dar cu cat va fi mai mult cu atat ma va bucura mai mult. Asta ar insemna ca dupa atatia ani de munca sa pot sa pun si eu niste bani deoparte. Oricum eu mi-as dori sa boxez in Romania. Nu pentru ca as fi avantajat, dar m-as simti altfel, pentru ca una e sa boxezi acasa si altceva e sa boxezi undeva departe. Aici m-as bate si pe bani mai putini. - Ai inceput pregatirile pentru un viitor meci? - Am inceput cu alergari usoare si ma gandesc din ce in ce mai mult la meci, imi fac, deja, o strategie. - In sala cand intri? - Inca nu se pune problema sa intru in sala. Am vorbit cu antrenorul meu ieri seara (duminica - n.r.), si mi-a spus ca nu avem nevoie de sala inca o saptamana, doua.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite