Sorana o poate răzbuna pe Simona: va juca în turul II de la US Open cu o câştigătoare de Grand Slam în 2017

0

Cârstea (54 WTA) e, deocamdată, singura româncă învingătoare în runda inaugurală de la US Open. În turul următor însă, misiunea ei va fi infernală.

Sorana Cârstea a stat doar 75 de minute pe teren în victoria cu Kerkhove (171 WTA), scor 6-1, 6-3.

Ceea ce a fost foarte bine, fiindcă românca are nevoie de prospeţime în următorul meci, atunci când se va afla faţă în faţă cu Jelena Ostapenko (12 WTA). Campioana de la French Open, după o finală dramatică în care a învins-o pe Simona Halep, a ajuns în turul II după o partidă cu mari emoţii.

Ostapenko a avut nevoie de o oră şi 43 de minute şi de trei seturi, 6-2, 1-6, 6-1, pentru a trece de Arruabarrena (60 WTA).

Cârstea şi Ostapenko se vor duela, în premieră, în circuitul feminin.