Şah/S-au desemnat noii campioni naţionali
0
Constantin Lupulescu, noul campion naţional la şah
Noii campioni la şah ai României sunt Elena-Luminiţa Cosma (ACS Şah Apa Nova Bucureşti), care recâştigat titlul după 18 ani şi Constantin Lupulescu (CS Dinamo Bucureşti), la a doua medalie de aur, după cea din 2007, informează site-ul oficial al federaţiei de specialitate
În perioada 30 ianuarie - 7 februarie 2010, s-au disputat la Hotelul 'Parâng' din Olăneşti, finalele campionatelor naţionale individuale de şah, pentru seniori (masculin şi feminin), în organizarea Federaţiei Române de Şah şi ACS ''Elisabeta Polihroniade'' din Bucueşti, cu un fond de premiere record de 30.000 lei.
Cei doi şahişti au câştigat titlurile de campioni, cu un total de 7 puncte fiecare, din 9 posibile.























































