România, răpusă de Norvegia. Ce şanse mai avem să mergem la Jocurile Olimpice

0
Cristina Neagu a marcat 11 goluri pentru România

Naţionala feminină de handbal a făcut o primă repriză eroică la Podgorica, în confruntarea cu campioana europeană en-titre. Din păcate, în partea secundă, după ce Neagu a fost luată om la om, tricolorele s-au prăbuşit. Calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo se decide, duminică, în meciul cu Muntenegru. Pe care trebuie să o batem!

La „Verde Complex“ din Podgorica, tricolorele, încurajate, probabil, şi de faptul că Muntenegru a arătat, cu 24 de ore mai devreme, că Norvegia poate fi bătută, au început meciul bine, încrezătoare.

După 12 minute, scorul a fost egal, 4-4, şi cele două formaţii au mers bară la bară până în minutul 21: 9-9. De aici însă, din păcate, Norvegia, profitând şi de superioritate numerică, a punctat de trei ori la rând: 12-9, în minutul 24. Neagu a scos echipa României din blocaj, 12-10, iar diferenţa de două goluri s-a păstrat la finalul reprizei: Norvegia - România, scor 13-11.

În primele 30 de minute, pentru tricolore au înscris: Neagu (5), Buceschi (2), Pintea (2), Chiper (2).

La procentajul de eficacitate pentru aruncări, Norvegia a stat mult mai bine comparativ cu naţionala pregătită de Adi Vasile: 68% la 48%.

Am dat doar 3 goluri în primele 14 minute!

La reluare, Norvegia a luat-o pe Neagu om la om şi, din păcate, cu această mutare tactică, a rezolvat soarta partidei.

Campioana europeană en-titre a marcat repede (14-11), iar România a irosit primele trei acţiuni ofensive, prin Neagu, Chiper şi Buceschi. Tot Neagu ne-a scos însă din impas (14-12), în minutul 34, iar două parade salvatoare ale lui Dumanska au ţinut scorul strâns: 15-12 Norvegia, în minutul 37.

Minutul 38 a adus şi cea mai mare diferenţă de scor de până atunci (16-12 Norvegia), iar după încă un atac ratat al României, norvegiencele s-au distanţat la cinci goluri: 17-12 în minutul 39. Şi lucrurile s-au înrăutăţit pentru românce! În minutul 42, eliminare de două minute la Neagu, 7 metri pentru Norvegia, care s-a dus la 19-13!

România a marcat doar pentru a treia oară, în 14 minute scurse din partea secundă, prin Cristina Neagu: 20-14 Norvegia (min. 44). Şi Iuganu a punctat la următorul atac, dar diferenţa de scor a rămas tot mare: 21-15 Norvegia, în minutul 46.

Din păcate, pe măsura trecerii minutelor, a devenit tot mai clar că nu putem întoarce scorul, ci, în cel mai bun caz, ne putem propune limitarea scorului. Cu zece minute înainte de final, tabela a arătat Norvegia - România, 24-18.

Finalul reprizei a fost mai bun pentru România, care s-a apropiat la doar patru goluri, 26-22, în minutul 57. S-a terminat 29-24 pentru Norvegia, care acum are golaveraj 0, când şi-a încheiat partidele.

Cum România e la -5, la golaveraj, iar Muntenegru are +5, duminică, fetele trebuie să îndeplinească două condiţii pentru a prinde biletele spre Tokyo: Să câştige meciul cu Muntenegru şi nu oricum, ci la minimum cinci goluri diferenţă!

Turneul preolimpic 3

Vineri

Muntenegru - Norvegia 28-23

Sâmbătă

România - Norvegia 24-29

Pentru România au marcat: Buceschi (3), Neagu (11), Perianu (1), Pintea (4), Seraficeanu (1), Iuganu (2), Chiper (2).