România a fost eliminată de la CM de handbal: 27-28 cu Croația

0

Naţionala feminină de handbal a României a pierdut meciul cu numărul 6 la Campionatul Mondial din Brazilia: 27-28 cu Croaţia. România nu va disputa sferturi de finală și riscă să rateze prezența în turneele de calificare la JO 2012.

România a terminat pe 13 CM de handbal. Cel mai slab loc din ultimii 10 ani

Participantă la toate cele 20 de ediții ale CM de handbal în 7, echipa feminină a României a obținut următoarele clasări:

1967 (Iugoslavia): locul 9

FINAL în lacrimi pentru handbaliste. "Plecăm dezamăgite din Brazilia", spune Fiera

Mondialul de handbal s-a încheiat pentru echipa feminină a României. Învinsă (27-28) de Croația, echipa antrenată de Radu Voina și Luminița Huțupan-Dinu revine acasă cu două victorii chinuite, cu Tunisia (30-28) și Cuba (33-27), un egal (28-28) cu Japonia, un eșec usturător (20-39) cu Franța și, în final, ratarea calificării în sferturile de finală.VEZI DETALII AICI

MECIUL S-A ÎNCHEIAT. ROMÂNIA A PIERDUT ȘI VINE ACASĂ.

Min. 60. Cine aruncă? Am ratat atacul. România e eliminată.

Min. 60. Joc oprit. 18 secunde.

Min. 60. Mai sunt 34 de secunde, Trebuie să marcăm. Să egalăm.

Min. 60. Încă 40 de secunde. Se oprește cronometrul.

Min. 60. Trebuie să dăm la poartă. Suntem în pre-pasiv. Cu un om mai puțin.

TIME-OUT ROMÂNIA.

ULTIMUL MINUT. Croația are 28-27.

Min. 59. Penezici face și ea pași.

Min. 58. Amariei, pași. Ratăm un nou atac.

Min. 58. Aruncare de la 7 metri pentru Croația și eliminare două minute Oana Manea. Pâslaru e trimisă în poartă. Croația înscrie și conduce cu 28-27.

Min. 57. Vărzaru e blocată și Croația are atacul. Am irosit două ocazii de a înscrie!

FINAL DE FOC.

Min. 57. Croația egalează la 27...

Min. 56. Ratează Fiera.

Min. 56. Franici marchează. Rom - Cro 27-26

Min. 54. Croația ratează un nou atac. Avem posibilitatea să ne desprindem. GOOOL, NECHITA! România conduce cu 27-25.

TIME-OUT CROAȚIA

Min. 54. GOOOL, BRĂDEANU! România conduce cu 26-25. Și avem superioritate.

Min. 54. Croația greșește.

Min. 53. GOOOL, MANEA! Și Franici e eliminată. Rom - Cro 25-25

Min. 52. Fiera scapă mingea. Contraatac Croația și gol. Rom - Cro 24-25

Min. 51. Croația egalează prin Pusici.

Min. 51. GOOOL, NECHITA! România conduce cu 24-23.

Min. 50. Croația are 7 m. Brădeanu e iertată... Putea fi eliminare. Franici înscrie de la 7 m. Egalitate la 23.

Min. 49. Atacăm în inferioritate. Și ratăm.

Min. 49. Nechita e eliminată temporar. APĂRĂ TOLNAI!

Min. 48. GOOOL, AMARIEI! De la 10 m. Rom - Cro 23-22

Franța - Suedia 26-23. Și în sferturi Franța va întâlni Rusia.

Min. 47. Fiera e busculată. Nu se dă nimic. Contraatac Croația și Jezici egalează la 22.

Min. 46. APĂRĂ TOLNAI!

Min. 46. GOOOL, AMARIEI! România conduce din nou.

Min. 45. Croația ratează atacul. Perezici aruncă pe lângă poartă.

Min. 44. GOOOL, AMARIEI! De la 10 metri. Rom - Cro 21-21

MECIUL S-A RELUAT DUPĂ CIRCA 15 MINUTE. Atacă România.

Franța are 3 goluri în fața Suediei! 24-21 în minutul 55.

Toată lumea privește spre reflectoarele montate de plafonul circular al sălii. Meci întrerupt de circa 10 minute. Jucătoarele execută mișcări de încălzire.

Franța a preluat conducerea în fața Suediei: 22-21 (min. 52)

Jucătoarele noastre s-au strâns roată. ”Hai că putem! ROMÂNIA!”

MECIUL ESTE ÎNTRERUPT, PROBLEME LA INSTALAȚIA DE ILUMINAT DIN SALĂ!

Problemele cu instalația de iluminat nu s-au rezolvat. Meciul e întrerupt.

Jucătoarele au fost trimise pe marginea terenului. Radu Voina le spune jucătoarelor noastre să joace cu mai multă atenție. ”Haideți că fac infarct!”

Suedia conduce cu 19-17 Franța (min. 45).

Probleme cu instalația de iluminat din sală... Meciul este întrerupt.

Min. 43. Penezici este de neoprit. Rom - Cro 20-21

Min. 42. GOOOL, FIERA! Rom - Cro 20-20.

TIME-OUT ROMÂNIA. Echipa noastră a avut iar o perioadă de joc slab. Croatele au reușit să se apere foarte bine.

Min. 41. Penezici înscrie și Croația conduce cu 20-19. De la 19-15 pentru România...

Min. 41. Nechita calcă semicercul... Cel puțin așa spun arbitrii.

Min. 40. Croația a egalat la 19.

Min. 38. Tatari marchează. Intră Amariei, care ratează!

Suedia conduce cu 17-14 (min. 38)

Min. 37. Jucăm în inferioritate... Riscăm pasivul. Ardean aruncă, dar mingea este blocată. N-am înscris decât un gol în această repriză.

Min. 37. Înscrie Penezici. Rom - Cro 19-17

Min. 36. Fiera e eliminată două minute. Este a doua.

Min. 36. Fiera greșește pasa... Început ezitant pentru ambele echipe. Multe erori.

Min. 35. Penezici aruncă peste poartă. Și avem un minut de superioritate.

Min. 34. Horvat este eliminată pentru un fault la Manea. Greșim atacul...

Suedia - Franța 15-13 (min. 35)

Min. 34. Înscrie Gace. Rom - Cro 19-16

Min. 34. Eliminare. Jucăm în 6.

Min. 33. Bară Chirilă... Iar ne grăbim.

Min. 32. Croația ratează atacul.

Min. 32. Apără Pâslaru, însă ne grăbim și ratăm contraatacul.

Min. 31. GOOOL, FIERA! România are 19-15

S-A RELUAT MECIUL.

ESTE PAUZĂ. ROMÂNIA A AVUT O EVOLUȚIE MULT MAI BUNĂ DECÂT ÎN MECIURILE ANTERIOARE. CONDUCE CU 18-15

Min. 30. Croația ratează atacul! Contraatac România, dar se termină timpul de joc.

Min. 30. GOOOL, NECHITA! România conduce cu 18-15!

Min. 30. Horvat este blocată.

Min. 29. Bară Croația. Avem șansa desprinderii la 3 goluri. Ratăm atacul...

Min. 28. GOOOL, MANEA! Rom - Cro 17-15. Milanovici este eliminată temporar.

Suedia are 15-12 cu Franța

Min. 28. Zebici înscrie de la 7 m. Rom - Cro 16-15

Min. 27. GOOOL, NECHITA! Rom - Cro 16-14. Nechita a intrat în locul Cristinei Vârzaru.

TIME-OUT ROMÂNIA

Min. 26. Ratează Brădeanu. E nevoie de un time-out.

Min. 26. Franici înscrie cu o ”giulea”... Rom - Cro 15-13

Min. 24. Croația ratează atacul. Ratează și Chirilă.

Min. 24. GOOOL, CHIRILĂ! Rom - Cro 15-12

Min. 23. APĂRĂ PÂSLARU!

Min. 23. Manea scoate 7 m.Chrilă ratează aruncarea de la 7 m. Bară.

Suedia conduce Franța cu 12-9 (min. 22)

Min. 22. Zebici nu iartă de pe extrema stânga. Rom - Cro 14-12

Min. 21. GOOOL, FIERA! În inferioritate. România conduce cu 14-11

Min. 20. APĂRĂ PÂSLARU aruncarea lui Horvat.

Min. 20. Vărzaru este eliminată pentru 2 minute.

Min. 16. APĂRĂ DIN NOU PÂSLARU!

Min. 15. GOOOL, BRĂDEANU! România conduce cu 9-8.

Min. 15. Tereza Pâslaru are o nouă paradă! România joacă mult mai bine astăzi.

Min. 14. Apără Pâslaru... Vărzaru încearcă o boltă, însă mingea ocolește poarta.

Min. 13. Recuperăm, contraatac și GOOOL, ARDEAN! România egalează la 8. Horvat este eliminată pentru două minute. Ardean s-a accidentat.

Min. 13. GOOOL, MANEA! Primul gol de pe pivot. Rom - Cro 7-8

Min. 12. Croația are 7 m. Înscrie Franici. Rom - Cro 6-8.

Min. 11. GOOOL, BRĂDEANU! Rom - Cro 6-7

Min. 11. Croatele domină ca talie - toate au peste 1,70 m.

Min. 10. Ardean pierde mingea, dar croatele fac fault în atac.

Min. 10. Chirilă trage în bară. Ratează și croatele.

Min. 9. Penezici trimite o ”torpilă” și Rom - Cro 5-7

Min. 9. GOOOL, BRĂDEANU! Rom - Cro 5-6

Min. 8. Gol marcat de Horvat. Pâslaru este trimisă în poartă.

Suedia conduce cu 5-3 Franța (min. 7)

Min. 7. Fiera scoate 7 m. GOOOL, CHIRILĂ! De la 7 m. Rom - Cro 4-5

Min. 6. GOOOL, CHIRILĂ! Rom - Cro 3-5

Min. 6. Aceeași Tatari duce scorul la 5-2 pentru Croația, care n-a ratat niciun atac.

Min. 5. Al doilea atac irosit de România...

Min. 5. Tatari marchează.

Min. 4. GOOOL, FIERA! Rom - Cro 2-3

Min. 4. Penezici restabilește diferența de două goluri.

Min. 3. GOOOL, ARDEAN! Rom - Cro 1-2.

Min. 3. Înscrie Zebici. Rom - Cro 0-2.

Min. 2. Ratăm un nou atac.

Min. 1. Croația ratează atacul, recuperăm, dar Vărzaru pierde mingea și Pusici înscrie. Rom - Cro 0-1

A ÎNCEPUT MECIUL. PRIMUL ATACA ÎL ARE CROAȚIA.

La aceeași oră, 18.30, se dispută și meciul Franța - Suedia. Ieri, Norvegia s-a calificat în sferturile de finală, urmând a întâlni miercuri, România sau Croația.

optimi

ORA 18.25. Iată jucătoarele pe care le vor folosi în această seară România și Croația:

ROMÂNIA: 21. Tolnai, 12. Pâslaru, 16. Dedu - portari, 2. Farcău, 4. Chintoan, 5. Amariei, 7. Nechita, 9. Brădeanu, 11. Manea, 13. Vârzaru, 15. Ardean, 17. Chirilă, 18. Fiera, 19. Curea, 20. Tivadar, 23. Băbeanu.

CROAȚIA: 1. Grubisici, 12. Zderici, 16. Jelcici - portari, 2. Tatari, 3. Kiridzici, 5. Jovetici, 6. Serici, 7. Pekovici, 8. Gace, 10. Pusici Koroljevici, 13. Horvat, 14. Franici, 15. Penezici, 18. Lovrici, 19. Zebici, 20. Milanovici Litre, 27. Jezici.

ORA 18.15. La echipa Croației, flancul stâng pare a fi mai puternic în faza de atac,

Adversarele de astăzi ale României au înscris 9 goluri (din 16) de pe extrema stângă, 8 (din 21) de pe poziție de inter stânga și 5 (din 11) de la 9 m, de pe stânga,

ORA 18.10. Singurele jucătoare de la noi care au procentaj maxim (100%) în atac sunt Ramona Farcău - 7 goluri din 7 aruncări și Mihaela Tivadar - 2 din 2.

Cel mai slab procentaj, dintre jucătoarele care au evoluat în toate cele 5 meciuri de până acum, sunt Aurelia Brădeanu - 38% (12 goluri din 32 de aruncări), Ada Nechita - 48% (10 din 21) și Carmen Amariei - 50% (7 din 14).

ORA 18.05. România a marcat 139 de goluri la acest Campionat Mondial.

Dintre ele, cele mai multe, 23, au fost înscrise de pe semicerc, din poziție centrală (din 31 de aruncări). Restul golurilor au venit din următoarele zone: 23 (din 52) de la 9 metri, din poziție centrală, 1 (din 8) de pe dreapta, de la 9 m, 7 (din 17) de pe stânga, de la 9 m, 7 (din 10), de pe extrema stângă, 8 (din 19) de pe extrema dreaptă, 14 (din 26) de pe inter stânga, 10 (din 16) de pe inter dreapta și 17 (din 21) din aruncări de la 7 metri.

Golghetera echipei noastre este extrem Valentina Ardean-Elisei, cu 20 de goluri.

ORA 17.45. Mariana Târcă: "Sper ca handbalistele să-şi arate adevărata valoare"

Fostă componente a naţionalei de handbal, actualmente antrenor la Braşov, Mariana Târcă îşi doreşte o victorie astăzi, în meciul cu Croaţia. Ea e convinsă că echipa noastră este superioară adversarei din optimele de finală ale Campionatului Mondial.

Mariana Târcă nu şi-a putut explica evoluţia şi rezultatul înregistrat vineri seara, în faţa Franţei (20-39). VEZI DETALII AICI

ORA 16.30. Şansele României de a merge în calificările pentru JO la handbal

Echipa feminină de handbal a României dispută astăzi, la ora 18.30 (în direct la Dolce Sport), un meci crucial cu Croaţia. O victorie le va propulsa pe jucătoarele pregătie de Radu Voina şi Luminiţa Huţupan-Dinu în "sferturile" CM şi, totodată, le va asigura prezenţa în turneele de calificare la JO. În caz de eşec, situaţia se complică. VEZI DETALII AICI

România dispută astăzi un meci de "a rămâne sau a nu rămâne" în cursa pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Londra, de anul viitor. Cristina Vărzaru şi colegele ei mai pot salva din impresie astăzi, când vor înfrunta Croaţia, o echipă pe care au învins-o clar (31-22) anul trecut, la Europene.

Prin prisma tradiţiei şi a palmaresului, naţionala noastră e favorită în faţa Croaţiei. Statisticile CM, însă, arată contrariul. La finalul meciurilor din grupe, Croaţia stă mai bine decât România la toate capitolele. A marcat mai multe goluri (150 la 139) şi a primit mai puţine (102 la 155). Deloc întâmplător, naţionala noastră având două eşecuri şi un egal, în timp ce adversara de astăzi a pierdut doar meciul cu Danemarca (19-23). Aşa se explică şi faptul că Andrea Penezici ocupă locul 11 după numărul golurilor marcate (26), în timp ce golghetera noastră, Valentina Ardean-Elisei (20), este pe 30.

Nici în privinţa portarilor echipa pregătită de Radu Voina şi Luminiţa Huţupan-Dinu nu stă mai bine, Tereza Pâslaru (29 de mingi apărate din 102) şi Talida Tolnai (29 din 104) nefigurând în Top 20. Formaţia ex-iugoslavă, în schimb, o are pe Ivana Jelcici pe locul 11 (19 din 47, 40%).

Doar la capitolul disciplină cele două rivale au poziţii învecinate. României stă ceva mai bine, ocupând locul 18 în clasamentul Fair-Play, cu 22 de eliminări temporare şi 16 cartonaşe galbene, în timp ce adversarele de astăzi sunt pe 22 (26 / 15).

În cazul în care învinge Croaţia, naţionala se va califica în "sferturi" - unde va întâlni Norvegia - asigurându-şi participarea la turneele de calificare la JO.