O nouă calificare surpriză în Liga Campionilor. AS Monaco a eliminat-o pe Manchester City, care câştigase cu 5-3 prima manşă a optimilor de finală

0

AS Monaco a eliminat-o pe Manchester City în optimile de finală ale Ligii Campionilor, impunându-se, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, după ce pierduse turul cu 3-5.

Pentru antrenorul oaspeţilor, Josep Guardiola, a fost meciul 100 în cupele europene ca tehnician. Au marcat Mbappé '8, Fabinho '29 şi Bakayoko '77 pentru AS Monaco, respectiv Sané '71 pentru City.

La Madrid, Atletico a remizat în manşa secundă cu Bayer Leverkusen, scor 0-0. Madrilenii s-au calificat în sferturi datorită victoriei cu scorul de 4-2 din meciul tur.

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor au mai acces Leicester City, Bayern Munchen, Borussia Dortmund, Juventus Torino, FC Barcelona şi Real Madrid.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor va avea loc vineri, la Nyon.