Naţionala feminină de handbal a României pe locul 7 la JO, după ce a învins Suedia
0Selecţionata feminină de handbal a României s-a impus, astăzi, în faţa naţionalei Suediei, scor 34-30 (17-15), şi s-a clasat pe locul 7 în turneul olimpic de handbal, informează site-ul
Selecţionata feminină de handbal a României s-a impus, astăzi, în faţa naţionalei Suediei, scor 34-30 (17-15), şi s-a clasat pe locul 7 în turneul olimpic de handbal, informează site-ul oficial al Jocurilor Olimpice de la Beijing.
Pentru România au punctat: Ionela Gâlcă (6), Adina Meiroşu (6), Mihaela Senocico (5), Valentina Elisei Ardean (5), Ramona Maier (3), Cristina Neagu (3), Carmen Amariei (2), Narcisa Lecuşanu (2), Adriana Nechita (1), Aurelia Brădeanu (1).
Obiectivul României la Jocurile Olimpice de la Beijing a fost clasarea în primele trei locuri. În sferturile turneului, tricolorele au fost învinse de Ungaria, scor 34-30, iar în meciul pentru locurile 5-8, Franţa s-a impus cu scorul de 36-34.
În finala mică a turneului, Coreea de Sud s-a impus în faţa Ungariei, scor 33-28, asiticele adjudecându-şi medalia de bronz.
În meciul pentru locurile 5-6, Franţa a învins China, scor 31-23.























































