Mascota CM de popice a fost botezata Mr. Billy

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ursul care va fi mascota Campionatelor Mondiale de Popice, ce se vor desfasura in perioada 15-23 mai, la Brasov, a fost botezat, ieri, de organizatorii concursului, Mr. Billy. Numele mascotei a fost

Ursul care va fi mascota Campionatelor Mondiale de Popice, ce se vor desfasura in perioada 15-23 mai, la Brasov, a fost botezat, ieri, de organizatorii concursului, Mr. Billy. Numele mascotei a fost dat in urma unui concurs la care au putut participa toti brasovenii. Producatorul general al campionatelor, Doru Supeala, a declarat ca mascota trebuie sa fie reprezentativa pentru poporul roman. "Mr. Billy trebuie sa fie un personaj prietenos, jovial, un suflet apropiat participantilor. El trebuie, in primul rand, sa demonstreze strainilor ca suntem un popor ospitalier", a spus Supeala. La Brasov sunt asteptati 352 de sportivi din 17 tari. "Termenul-limita pentru depunerea listelor cu loturile ce vor veni la Brasov este 17 aprilie", a precizat Florin Ghile, directorul CSM Brasov, organizatorul evenimentului. Montarea pistei de concurs va incepe pe data de 1 mai, in sala "Dumitru Popescu Colibasi". Arena pe care se vor intrece sportivii va avea opt piste speciale, pentru achizitionarea ei Agentia Nationala pentru Sport platind unei firme germane echivalentul a sapte miliarde de lei. ANS a mai achitat alte 2,5 miliarde de lei pentru modernizarea salii in care se va desfasura concursul.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite