Jaqueline Cristian, eliminare dureroasă în sferturi la Sankt Petersburg! Pe ce poziţie WTA va urca românca

0
Cristian

Jaqueline Cristian (160 WTA) a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale turneului de la Sankt Petersburg, fiind învinsă de Svetlana Kuzneţova (39 WTA), scor 6-7 (5), 6-3, 6-3.

Românca de 22 e ani a început prost primul set şi şi-a pierdut serviciul la 15. Avantajul rusoaicei pe tabelă a ţinut destul de puţin, Jaqueline reuşind să egaleze repede, 2-2. Sportiva din ţara noastră a avut şanse de încă un break, la 3-2, dar a ratat ambele oportunităţi. Până la finalul setului, niciuna dintre jucătoare nu a mai oferit ocazii de break şi s-a ajuns la tiebreak. Acolo, Kuzneţova a avut 5-2, dar românca a revenit puternic, a luat 5 puncte la rând şi închis setul, 7-6, după fix o oră de joc

Partea secundă a debutat cu câte un break de ambele părţi. Pe fondul a tot mai multe greşeli neforţate ale româncei, la 3-2, Kuzneţova a reuşit să câştige încă o dată pe serviciul adversarei, după care nu a avut emoţii să îşi conserve avantajul, 6-3, după alte 41 de minute.

În decisiv, Cristian, pornită din calificări la Sankt Petersburg - a avut nevoie de 4 victorii pentru a ajunge în sferturile de finală, 3 dintre ele în maximum de seturi - a părut că a ajuns la capătul puterilor. Românca nu i-a mai putut face faţă rusoiacei, şi-a cedat de două ori serviciul şi a trebuit să se recunoască învinsă după 2 ore şi 15 minute

Graţie parcursului de la Sankt Petersburg, românca va primi un cec de 15.500 de dolari şi va înregistra un salt important în ierarhia WTA de luni, o urcare de 19 poziţii, până pe locul 141. Care va fi cea mai bună clasare din cariera ei de până acum