Halep, victorie categorică: Simona şi-a surclasat adversara. Urmează o jucătoare pe care a bătut-o de şase ori

0
Halep

Simona Halep a revenit pe teren, astăzi, la o zi după ce s-a chinuit un pic pentru a câştiga duelul cu Alison Riske (83 WTA). Liderul WTA s-a duelat cu o altă americancă pe care, de această dată, a învins-o, fără probleme.

Simona Halep (1 WTA) s-a calificat în turul III de la French Open, fără să strălucească. Având în faţă o adversară supraponderală şi mult sub nivelul ei, constănţeanca a câştigat, fără să forţeze.

Taylor Towsend (72 WTA) a fost mereu condusă de Halep şi a cedat primul set în 38 de minute (3-6), după care l-a pierdut pe al doilea în 30 de minute (1-6).

Pentru Halep urmează un duel cu nemţoaica Andrea Petkovici (107 WTA). Sportiva de 30 de ani e o „clientă“ a lui Halep în faţa căreia a pierdut 6 din 7 meciuri:

*2009 (Bucureşti): 6-2, 7-6 Petkovici

Petkovici a avansat în turul III de la French Open 2018, după ce a trecut, pe rând, de Mladenovici (31 WTA) şi de Mattek-Sands (202 WTA), fără să piardă vreun set. Cel mai probabil, duelul Halep - Petkovici va fi programat pentru sâmbătă.

CITEŞTE ŞI:

*Halep, inteligentă: Simona a dezvăluit cheia victoriei cu Towsend şi a explicat ce trebuie să facă pentru a câştiga French Open

*Şarapova redevine un pericol: Maria e în turul III la French Open şi are un bilanţ impresionant în ultimele 11 meciuri

*Frumoasa Ana Bogdan, spulberată de o „bestie“: Kerber s-a distrat în turul II şi abia dacă a transpirat pentru calificare

----------------------------

SETUL II

*6-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la zero şi a câştigat meciul în 68 de minute.

*5-1 Halep: BREAK! Simona a valorificat mingea de break la 40-30.

*4-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

*3-1 Halep: BREAK! Simona a avut două mingi de break la 40-15, însă le-a irosit. Apoi, la deuce#1, Towsend a ratat mingea de game. La deuce#2, scenariul s-a repetat. La deuce#3, americanca a trecut, din nou, în avantaj, dar a comis o dublă greşeală. La deuce#4, Towsend a ratat altă minge de meci. La deuce#5, Halep a avut minge de break pe care a valorificat-o.

*2-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

*1-1: Towsend şi-a făcut serviciul la 30.

*1-0 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 30.

*Serveşte Halep.

------------------------------

SETUL I

*6-3 Halep: Simona s-a dus la 40-15 şi a închis setul după 38 de minute.

*5-3 Halep: BREAK! Towsend a avut minge de break la 40-30, dar Simona a salvat-o. Apoi, Halep putea închide setul la deuce#1, însă a ratat această şansă. La deuce#2, Towsend s-a impus pe serviciul Simonei.

*5-2 Halep: Simona a avut trei mingi de meci la 40-0, însă Towsend le-a apărat pe toate şi apoi şi-a făcut serviciul la deuce#1.

*5-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 30.

*4-1 Halep: Towsend şi-a făcut serviciul la 30, după ce Halep a trimis în fileu la punctul decisiv.

*4-0 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

*3-0 Halep: BREAK! Towsend s-a dus la 40-0, însă Halep a câştigat cinci puncte la rând şi a făcut un nou break la deuce#1.

*2-0 Halep: Simona şi-a făcut serviciul fără probleme, la 15.

*1-0 Halep: BREAK! Simona a câştigat pe serviciul americancei la 30.

*Serveşte Towsend.

------------------------

UPDATE 16.30 - Halep şi Towsend au intrat pe teren.

-------------------------

Simona Halep joacă la foc automat la Roland Garros, după ce a debutat târziu în turneu din cauza condiţiilor meteo, iar acum are de recuperat.

Liderul WTA va juca, după ora 16.30, cu Taylor Towsend (72 WTA), cea care, la rândul ei, a jucat în ultimele două zile la Paris: mai întâi, la simplu, iar apoi la dublu. Cele două s-au întâlnit o singură dată până acum, Halep câştigând, în 2017, la Cincinnati, pe hard, cu 6-4, 6-1.

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Halep – Towsend!