Halep la Miami: Simona a învins-o fără probleme pe nemţoaica Julia Goerges şi s-a calificat în optimile turneului

0
Simona Halep FOTO AP

Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 5, a învins-o cu scorul de 6-4, 6-1, pe germana Julia Goerges, locul 66 WTA, şi s-a calificat în optimile de finală ale Miami Open.

În faza următoare,Halep va evolua cu britanica Heather Watson, locul 69 WTA, care a depăşit-o, tot sâmbătă, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-3, pe belgianca Yanina Wickmayer, locul 47 WTA. Halep şi Watson s-au întâlnit de două ori până în prezent şi românca s-a impus de fiecare dată, cu scorul 4-6, 6-4, 6-2, în turul I al US Open din 2013 şi cu scorul de 6-2, 6-4,în turul al doilea al turneului de la Roland Garos, din 2014, a relatat news.ro.

Calificarea în optimi este recompensată la Miami Open cu 67.590 de dolari şi cu 120 de puncte WTA. Simona Halep este semifinalistă la simplu, la ediţia precedentă a turneului de categorie Premier Mandatory găzduit de Crandon Park, având de apărat 390 de puncte.

Prima reacţie a Simonei Halep după victoria cu Goerges

VIDEO Punct fabulos reuşit de Halep în meciul cu Goerges

CTP vorbeşte despre legătura dintre Simona şi antrenorul ei: Ce pereche minunată!

SETUL 2: Halep - Goerges 6-1

6-1, break Halep - Simona încheie meciul cu un break şi se califică în optimile de finală ale turneului de la Miami, unde o va întâlni pe britanica Heather Watson.

5-1, game Halep - Simona nu i-a lăsat nicio şansă de a reveni în meci adversarei sale.

4-1, break Halep - Numărul 5 WTA se desprinde probabil decisiv în setul doi.

3-1, game Halep - Simona păstrează avantajul oferit de break-ul obţinut în game-ul precedent.

2-1, break Halep - Constănţeanca în vârstă de 24 de ani a profitat de prima minge de break pe care a avut-o şi a câştigat pe serviciul nemţoaicei

1-1, game Halep - Simona egalează, după ce şi-a fructificat serviciul la 0.

0-1, game Goerges - Nemţoaica începe în forţă cel de-al doilea set.

SETUL 1: Halep - Goerges 6-4

6-4, game Halep - Românca a materializat a doua şansă de set de care a beneficiat

5-4, game Goerges - Jucătoarea din Germania a întrerupt seria câştigătoare a Simonei, care, însă, va servi pentru câştigarea primului set.

5-3, game Halep - Simona pare mult mai relaxată decât în debutul partidei.

4-3, break Halep - Simona trece pentru prima oară la conducere, după cel mai disputat game de până acum.

3-3, game Halep - Este rândul Simonei să câştige trei game-uri la rând, prin care a reuşit să egaleze scorul în primul set.

2-3, break Halep - Simona revine în meci, după ce a întors de la 0-30 şi a profitat de câteva erori neforţate ale Juliei Goerges.

1-3, game Halep - Simona reuşeşte să întrerupă seria pozitivă a adversarei şi câştigă primul game.

0-3, game Goerges - A 66-a jucătoare a lumii se desprinde.

0-2, break Goerges - Simona Halep a anulat două mingi de break, dar un retur fantastic şi un lung de linie pe măsură i-au adus Juliei Goerges primul game câştigat contra serviciului din acest meci.

0-1, game Goerges - Jucătoarea din Germania câştigă pe propriul serviciu primul game al acestui meci

Simona Halep şi sportiva slovacă Daniela Hantuchova, cu care românca urma să facă pereche la Miami Open, s-au retras din proba de dublu a turneului de categorie Premier Mandatory, din cauza unor probleme gastrointestinale suferite de jucătoarea din Constanţa.