Halep, devastatoare: Simona a distrus-o pe Tsurenko într-un meci-blitz şi e la patru victorii de trofeul French Open

0
Halep

Simona Halep a avut cel mai uşor meci de până acum la Paris, abia transpirând într-un duel cu o adversară pe care o bate peste tot de zece ani

Există câteva jucătoare în circuitul WTA pe care Simona Halep (3 WTA) le va învinge şi dacă e trezită din somn, la trei dimineaţă. Lesia Tsurenko (27 WTA) e una dintre ele.

Ucraineanca de 30 de ani pierde în faţa Simonei, începând din 2009, iar în ultimii zece ani a luat un singur set în opt confruntări cu Halep! Trendul înfrângerilor categorice a continuat, aşa cum era de aşteptat, şi la French Open 2019.

Primul set a durat doar 31 de minute şi a fost, cât de cât strâns, în primele două game-uri în care fiecare sportivă a făcut câte un break, Simona punctând prima. De la 1-1 până la 6-2, scor cu care s-a încheiat setul, Tsurenko a mai câştigat...opt puncte!

Setul doi a continuat în acelaşi mod, cu Halep spulberând-o pe Tsurenko cu 6-1 în 26 de minute.

În optimile French Open, Halep va juca cu Iga Swiatek (104 WTA), învingătoare astăzi în meciul cu Moniva Puig (59 WTA)

CITEŞTE ŞI:

Cum a explicat Tsurenko înfrângerea categorică din meciul cu Simona "Halep nu e ca Osaka!"

Halep întâlneşte un copil-minune în optimi: Revelaţia de la French Open are deja două seturi luate la zero la Paris

VIDEO Francezii salută calificarea Simonei în optimile French Open: Mesaj splendid postat după victoria de astăzi

Halep încântată: Simona a oferit prima reacţie după cea mai uşoară victorie de până acum la French Open 2019

Zi perfectă pentru români la Roland Garros: Tecău şi partenerul său au dat o lovitură formidabilă în proba de dublu