Florin Marin: "Meciul cu Olanda are o miza deosebita"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Selectionerul echipei de tineret, Florin Marin, a declarat, ieri, la reuniurea lotului, ca meciul cu Olanda este unul cu o miza deosebita deoarece ambele echipe se afla in lupta directa pentru

Selectionerul echipei de tineret, Florin Marin, a declarat, ieri, la reuniurea lotului, ca meciul cu Olanda este unul cu o miza deosebita deoarece ambele echipe se afla in lupta directa pentru calificarea la Campionatul European. "Este o echipa puternica, echilibrata, foarte bine organizata condusa de un antrenor cu mare experienta (n.r. - Foppe De Haan) si sigur ca ne asteapta un meci foarte greu. Speram sa ne impunem, sa castigam, trebuie sa facem un joc foarte bine gandit, in primul rand trebuie sa avem o atitudine pozitiva, sa evoluam cu mare determinare, sa ne organizam foarte bine, sa nu le oferim spatii de joc. Olanda este o echipa foarte periculoasa care profita de orice greseala a adversarului", a spus Marin. Florin Marin a precizat ca a ales orasul Urziceni ca loc de pregatire a meciurilor cu Olanda si Macedonia datorita conditiilor "foarte bune de acolo". "Beneficiem de conditii foarte bune acolo, atat de pregatire, cat si de refacere si sigur ca la Urziceni exista un interes foarte mare pentru fotbal. Mizez pe un numar cat mai mare de suporteri la meciul cu Olanda, care sa fie alaturi de echipa nationala de tineret, sa o sustina. Ei pot influenta si jocul, pot sa exercitate o presiune asupra echipei Olandei si sa-i stimuleze pe jucatorii nostri", a specificat selectionerul. Florin Marin a afirmat ca spera ca echipa sa sa obtina sase puncte in meciurile cu Olanda si Macedonia. Intrebat daca are emotii in calitate de selectioner, Florin Marin a raspuns ca, pentru el, este o experienta noua si spera sa gestioneze cat mai bine aceasta situatie si sa obtina calificarea la turneul final al campionatului european. In ceea ce priveste ridicarea suspendarii jucatorilor Goian si Zicu (n.r. - exclusi din echipele nationale de seniori si de tineret ale Romaniei pe perioada preliminariilor si a turneelor finale ale CM 2006, respectiv CE 2006, pentru atitudine sfidatoare, in urma meciului cu Cehia), Marin a declarat ca este normal ca acesti doi fotbalisti sa beneficieze de o a doua sansa: "Sunt doi jucatori de mare perspectiva ai fotbalului romanesc. Nu sunt de acord cum au procedat, cu comportamentul lor, dar sunt convins ca si-au dat seama ca au gresit".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite