FC U Craiova - FC Voluntari: Baraj de infarct decis după loviturile de departajare

0

FC U Craiova a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 5-4, la loviturile de departajare, vineri seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'', în primul baraj al Superligii de fotbal, pentru Europa Conference League, în care scorul a fost egal, 3-3, după cele 90 de minute regulamentare, dar şi după prelungiri.

Gazdele au avut 3-0 în min. 77, dar ilfovenii au reuşit să revină spectaculos şi să egaleze in extremis, deşi jucau în zece oameni. Echipa din Bănie s-a impus însă, în cele din urmă la loviturile de departajare, unde craiovenii au ratat prin Samuel Asamoah (a apărat Mihai Popa), transformând Andre Duarte, William Baeten, Sekou Sidibe, Ionuţ Zanfir şi George Ganea. De la oaspeţi au ratat Igor Armaş şi Cristian Paz, ambii nimerind bara, în timp ce au Runar Mar Sigurjonsson, Mihai Răduţ, Patricio Matricardi şi Andrei Dumiter au înscris de la punctul cu var.

FC U Craiova și FC Voluntari au jucat acest baraj pentru Europa Conference League deoarece au ocupat primele două locuri în play-out.

În al doilea baraj şi ultimul pentru Europa Conference League, FC U Craiova va întâlni ocupanta locului trei din play-off, CFR Cluj sau Universitatea Craiova.

CFR are două puncte în plus faţă de Universitatea şi va juca în ultima etapă cu campioana Farul, la Cluj-Napoca, în timp ce craiovenii vor primi vizita formaţiei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

FC U 1948 Craiova - FC Voluntari 3-3 (1-0, 3-3), după prelungiri; 5-4, la loviturile de departajare, Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova

Au marcat: Aurelian Chiţu (36, 63), William Baeten (61), respectiv Nasser Aliji (78), Runar Mar Sigurjonsson (85 - penalty), Andrei Dumiter (90+7). Au executat în ordine loviturile de departajare: Runar Mar Sigurjonsson 0-1 (gol), Andre Duarte 1-1 (gol), Mihai Răduţ 1-2 (gol), William Baeten 2-2 (gol), Igor Armaş 2-2 (ratare - bară), Samuel Asamoah 2-2 (ratare - a apărat Mihai Popa), Patricio Matricardi 2-3 (gol), Sekou Sidibe 3-3 (gol), Andrei Dumiter 3-4 (gol), Ionuţ Zanfir 4-4 (gol), Cristian Paz 4-4 (ratare - bară), George Ganea 5-4 (gol). Cartonaş roşu: Nasser Aliji (FC Voluntari, 83).

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); al patrulea oficial: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)

Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)

Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF