Elvetienii se plang ca n-au bani sa vina in Romania pentru Cupa Davis

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Federatia Elvetiana de Tenis este nemultumita ca echipa de Cupa Davis trebuie sa joace in Romania, in primul tur al Grupei Mondiale, intrucat trebuie sa suporte cheltuielile de deplasare, iar

Federatia Elvetiana de Tenis este nemultumita ca echipa de Cupa Davis trebuie sa joace in Romania, in primul tur al Grupei Mondiale, intrucat trebuie sa suporte cheltuielile de deplasare, iar conturile federatiei sunt goale, informeaza cotidianul "Blick". "Faptul ca vom juca in Romania ne determina sa ne replanificam fondurile. Va trebui insa sa ne descurcam cumva. Daca iese bine, cred ca vom avea un an bun. Este bine ca vom juca, acum, impotriva unui adversar mai slab, in deplasare, pentru ca apoi sa intanim o echipa mai puernica, pe teren propriu", a afirmat presedintele federatiei elvetiene, Christine Ungricht, in varsta de 56 de ani. Potrivit cotidianului "Blick", problemele financiare ale federatiei elvetiene, care trebuie sa suporte pentru a sasea oara consecutiv costurile de deplasare la un meci de Cupa Davis, sunt mai serioase decat lasa sa se inteleaga presedintele acestui for. "Din nou federatia va trebui sa plateasca transportul si intretinerea delegatiei in strainatate, de aceasta data in Romania. Dar conturile federatiei sunt goale. Pentru deplasarea in Australia, "Swiss Tennis" a cheltuit ultimii 85.000 de euro din fondurile de Cupa Davis, iar infrangerea a afectat financiar federatia", scrie "Blick". Echipa de Cupa Davis a Elvetiei nu a mai jucat pe teren propriu din aprilie 2001, cand a intalnit Franta, in sferturile de finala ale Grupei Mondiale. In ultimii doi ani si jumatate, elvetienii au fost nevoiti sa se deplaseze in Rusia, Maroc, Olanda, Franta si Australia. Conform Federatiei Elvetiene de Tenis, numai pentru ultimele trei deplasari a cheltuit mai mult de 180.000 de euro. Totusi, Elvetia ocupa primul loc in clasamentul celor mai bogate tari din Europa, avand un venit mediu pe cap de locuitor de peste 25.000 de euro pe an, in timp ce Romania se afla pe locul 30, cu un venit mediu de aproximativ 1.000 de euro pe an. In plus, premiile oferite de Federatia Internationala de Tenis (ITF) pentru participarea in Cupa Davis sunt destul de consistente. Pentru disputarea semifinalei cu Australia, Elvetia va incasa de la ITF nu mai putin de 453.438 de dolari. De asemenea, pentru simpla participare in primul tur al Grupei Mondiale, o reprezentativa nationala primeste 116.767 de dolari. Suma primita de Federatia Romana de Tenis (FRT) de la bugetul de stat pe anul 2003 este de 75.000 de dolari, adica mai putin decat a cheltuit reprezentativa Elvetiei numai pentru deplasarea din Australia. "Noi ce sa mai zicem, care suntem mult mai saraci in comparatie cu elvetienii. Federatia romana a cheltuit pentru deplasarea in Eucuador mai mult de 20.000 de dolari. Daca chiar nu vor avea fonduri sa vina in Romania, ii vom imprumuta noi pentru casa, masa si bani de buzunar, numai sa piarda", a declarat vicepresedintele FRT, Alexe Bardan. "Blick" sustine ca, dupa tragerea la sorti, vestea buna este ca Elvetia va intalni Romania, iar cea proasta ca va juca din nou in deplasare. "Avand in vedere ca pentru Elvetia va juca Federer, aflat intre primii zece in clasamentul ATP, iar cel mai bine clasat tenisman roman este Victor Hanescu (nr. 77 ATP), Romania este un adversar net inferior valoric. Este de asteptat o calificare in sferturile de finala, faza in care intalnirea se va disputa, in sfarsit, in Elvetia. Cel mai probabil este sa intalnim Franta, care ar trebui sa se impuna in fata Croatiei", noteaza publicatia elvetiana.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite