Elveția – Belarus, rezultat-bombă în grupa noastră pentru Euro 2024: Ce înseamnă scorul de la St. Gallen

0

Egalul chinuit al României cu Belarus, joia trecută la Budapesta, parca are altă valoare acum. După ce s-a văzut cum aceeași echipă limitată, pregătită de spaniolul Carlos Alós Ferrer, a făcut un meci incredibil, duminică, pe „Stadion kybunpark“ din St. Gallen.

Shaqiri, descumpănit după Elveția - Belarus, scor 3-3

Aici, era de așteptat ca Elveția să defileze. Iar Shaqiri a deschis scorul pentru gazde după 28 de minute. 1-0 Elveția și se anunța un rezultat normal la finalul celor 90 de minute. Care să fie, practic, încă un pas făcut de elvețieni spre câștigarea grupei. Ce a urmat însă a fost o nebunie!

Ebong (61), Polyakov (69) și Antilevskiy (84) au marcat unul după altul pentru Belarus și, la un moment dat, tabela arăta un halucinant 3-1 pentru oaspeți! Elveția era în stare de șoc! Din fericire pentru trupa pregătită de Murat Yakin (49 de ani) o tragedie fotbalistică a fost evitată în extremis. Pentru că Akanji (89) și Amdouni (90) au punctat pentru gazde, iar Elveția – Belarus s-a terminat la egalitate: 3-3.

Elvețienii vor juca pe viață și pe moarte la București

Cele două puncte pierdute de Elevția înseamnă că, pe finalul calificărilor, trei echipe vor fi cu șanse reale la primele două locuri în grupa I, cele care duc la Euro 2024 (14 iunie – 14 iulie, Germania).

Așadar, Elveția nu mai are acontată prima poziție, cum se așteptau toți. De acum, ultimele lor trei partide, cu Israel în deplasare sau pe teren neutru (15 noiembrie), cu Kosovo acasă (18 noiembrie) și cu România la București (21 noiembrie) vor fi pe viață și pe moarte. Și, mai mult decât atât, dacă va continua să joace ca în partida cu Belarus, nu e exclus ca Elveția să rateze Euro 2024, pierzând calificarea în fața naționalelor din România și Israel!