Dinamo si Steaua s-au chinuit sa ajunga in semifinalele Cupei Romaniei
0Liderul Diviziei A si campioana en-titre au avut nevoie de loviturile de departajare pentru a trece de F.C. Brasov si Extensiv. In semifinale s-au mai calificat Astra si Rapid
Nici o surpriza nu a avut loc ieri in meciurile din sferturile Cupei Romaniei, chiar daca la un moment dat ne puteam astepta la asa ceva. Astfel, daca Rapid a reusit sa se impuna usor in meciul cu F.C. Bihor, disputat la Medias, scor 5-0, in partidele Astra - Ceahlaul, Extensiv Craiova - Steaua si Brasov - Dinamo, a fost nevoie de prelungiri si de regula golului de aur pentru a se decide celelalte trei semifinaliste. La Buzau, pe stadionul Gloria, partida dintre F.C. Brasov si Dinamo avea sa fie, asa cum era de asteptat, una disputata si cu destule momente tensionate. Dinamovistii, oarecum favoriti, au inceput partida in forta, avand nevoie doar de 54 de secunde pentru a-i invinge pe brasoveni prin Costel Ilie, golul fiind insa anulat pe motiv de offsaid. Imediat dupa aceasta faza spiritele s-au incins, ambitiile puse in joc facand ca partida sa fie una incinsa. In minutul 8, insistenti, brasovenii au inceput sa se apropie tot mai mult de poarta lui Lobont, insa Vasc a ratat din apropierea portii dinamoviste. Astfel ca, incet, incet, elevii lui Gabi Stan au inceput sa puna stapanire pe joc, trecandu-si in cont mai multe ocazii de a inscrie. Cu toate acestea, dupa minute bune in care jocul practicat de cele doua echipe a semanat cu unul din curtea scolii, dinamovistii au trecut putin pe langa gol, Vlad Munteanu si Claudiu Niculescu nereusind sa ajunga la o minge trimisa in careu de Tames. Partida a devenit o adevarata lupta pentru posesia mingii, faulturile alternand cu incercarile disperate de a se apara a ambelor echipe. In minutul 21, tot Vlad Munteanu are din nou ocazia de a-si aduce echipa in avantaj, insa mingea trece putin pe langa poarta. Cinci minute mai tarziu a fost randul echipei de la poalele Tampei sa atace si sa scoata in evidenta greselile individuale ale aparatorilor bucuresteni. In minutul 35, in timp ce galeria dinamovista se intrecea in a scanda trivialitati la adresa rivalei Steaua si a presedintelui LPF Dumitru Dragomir, Isaila a incercat sa razbune ocaziile avute pana atunci, sutand puternic din afara careului, insa mingea a trecut putin pe langa poarta lui Lobont. Dupa pauza, dinamovistii au iesit de la vestiare parca mai grabiti sa incheie conturile cat mai curand, insa actiunile lor s-au stins din ce in ce mai mult, brasovenii reusind sa-i deposedeze cu usurinta pe elevii lui Ion Marin si sa plece rapid pe contraatac, din ce in ce mai periculosi. Odata cu curgerea timpului jocul a devenit mai dinamic, ritmul impus de evolutia celor doua echipe oferind intr-o oarecare masura spectatorilor un fotbal in viteza cu cateva incursiuni periculoase de o parte si de alta. Cu zece minute inainte de final, partida s-a transformat usor intr-un adevarat circ, dupa ce dinamovistii l-au invins din nou pe Arcanu prin Onut, insa si de aceasta data golul a fost anulat pe motiv de offsaid. In timp ce arbitrul Marian Salomir se consulta cu tusierul Nica, cativa jucatori din ambele echipe au reluat jocul fara sa astepte fluierul centralului, brasovenii avand chiar o incursiune periculoasa spre poarta lui Lobont. Dinamovistii devin din ce in ce mai insistenti, patru minute mai tarziu acelasi Onut trimitand balonul in bara portii brasovene, pentru ca dupa alte doua minute Florentin Petre sa rateze si el o mare ocazie. Finalul celor 90 de minute regulamentare de joc a adus ploaia pe stadionul Gloria din Buzau, dar nu o ploaie de goluri, asa cum se astepta toata lumea, nici una din cele doua echipe nereusind sa preia conducerea pe tabela de marcaj. In conditiile in care in prelungirile care au urmat, soarta partidei se decidea prin regula golului de aur, ambele echipe au dat totul pentru a se impune, meciul devenind o lupta acerba pentru accederea in semifinalele Cupei Romaniei. Pana la urma, Dinamo s-a calificat in semifinalele competitiei cu scorul final de 3-2 in urma loviturilor de departajare. Pentru liderul Diviziei A au punctat Stanga, Tames si Kirita, in vreme ce pentru brasoveni au inscris Fl. Moldovan si Isaila. In afara de Dinamo, au mai acces in semifinale Steaua, Astra si Rapid. Dar iata si rezultatele celorlalte sferturi de finala disputate ieri: Steaua - Extensiv Craiova 4-3 (dupa loviturile de departajare), Astra - Ceahlaul Piatra Neamt 2-1 (regula golului de aur) si Rapid - FC Bihor 5-0.























































