Dinamo a remizat în deplasare cu GOG Gudme, în Liga Campionilor la handbal masculin

0

CS Dinamo Bucureşti a terminat la egalitate cu echipa daneză GOG Gudme, 38-38 (20-21), joi seara, la Odense, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Ante Kuduz a înscris patru goluri FOTO EPA-EFE

Dinamo a fost aproape de a obţine victoria, însă gazdele au marcat ultimul gol al partidei, când mai o jumătate de minute de joc.

GOG a condus în prima repriză la patru goluri, 15-11, 21-18, dar la pauză diferenţa a fost de un singur gol în favoarea danezilor, 21-20.

În min. 37, GOG Gudme conducea cu 27-21, dar Dinamo a marcat de patru ori la rând şi a revenit în meci (27-25). Echipa antrenată de Xavi Pascual a egalat în min. 48, 31-31, iar în min. 53 a preluat conducerea, 35-34. Până la final, echipa daneză a fost cea care a alergat după egalare, reuşind să obţină un punct.

Pentru Dinamo, care a obţinut primul său punct din grupă, au marcat Andrii Akimenko 7 goluri, Lazar Kukic 6, Stanislav Kasparek 5, Ali Zein 5, Ante Kuduz 4, Viaceslav Bohan 4, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 3, Joao Pedro Francisco da Silva 2, Eduardo Gurbindo Martinez 1, Alex Pascual Garcia 1.

Khalifa Ghedbane a apărat 8 şuturi (18,18%).

Golurile danezilor au fost reuşite de Simon Bogetoft Pytlick 9, Emil Wernsdorf Madsen 9, Jerry Tollbring 6, Morten Olsen 5, Oskar Vind Rasmussen 4, Anders Zachariassen 3, Lukas Lindhard Joergensen 2.

Portarul Tobias Thulin a apărat nu mai puţin de 15 aruncări (34,09%).

Meciul a fost arbitrat de francezii Karim şi Raouf Gasmi, iar delegat EHF a fost norvegianul Svein Olav Oie.

Miercuri, FC Porto a fost învinsă acasă de Telekom Veszprem cu 35-28, iar Paris Saint-Germain Handball a dispus de Orlen Wisla Plock cu 37-33. Joi seara are loc şi meciul SC Magdeburg - PPD Zagreb.

În etapa a treia, pe 28 septembrie, Dinamo va juca tot în deplasare, cu Telekom Veszprem.