CS Steaua, vicecampioană europeană la spadă feminină pe echipe
0
Reprezentantele Clubului Sportiv Steaua Bucureşti s-au clasat pe locul secund în Cupa Europei la spadă feminină pe echipe, competiţie care a avut loc la sfârşitul săptămâni trecute, la arena Polisportiva Partenope din Napoli (Italia).
În finala disputată duminică, Anca Măroiu, Simona Alexandru, Iuliana Măceşeanu, Ana Zdanovschi au fost învinse cu 33-29 de reprezentantele clubului italian Gruppo Sportivo Aeronautica - Marta Ferrari, Sara Carpegna, Bianca Del Carretto şi Nathaile Moellhausen.
Scrimerele românce au reuşit să treacă în sferturi de Lopez Maeso (Spania), iar în semifinale de Academie Beauvaisienne d'Escrime (Franţa), în timp ce Aeronautica a învins echipele Dinamo (Rusia) şi Lagardere Paris Racing (Franţa), câştigătoarea de anul trecut.
Vicecampioana olimpică Ana Maria Brânză a absentat fiind încă în recuperare după o accidentare la mâna stângă.
Tot în week-endul trecut, Anca Măroiu a ocupat locul 6 la concursul internaţional de spadă de la
Roma, după ce a fost învinsă în sferturile de finală de italianca Francesca
Quondamcarlo, cu scorul de 15-11.
În primul tur, Măroiu a învins-o pe
Sabrina Lui (Hong Kong), cu 15-10, apoi a trecut de taiwaneza Wang Ling (15-14),
iar în optimi a depăşit-o pe elveţianca Tiffany Geroudet, cu
15-11.
Loredana Iordăchioiu, eliminată în optimi de Marzio Muroni
(Italia), cu 15-14, s-a clasat pe locul 16. Simona Alexandru a terminat pe locul
23, iar Ana Zdanovschi pe 24.
În concursul de Cupă Mondială de la
Orléans, echipa feminină de sabie a României a ocupat locul 11, după 45-35 cu
Canada, în ultimul meci. La individual, Andreea Pelei a reuşit cea mai bună
clasare, pe locul 39.
























































