Cristiano Ronaldo, nepereche în Europa: cifre impresionante pentru starul portughez al Realului în Ligă

0
Cristiano Ronaldo. FOTO: AP

Real Madrid e ca şi calificată în sferturile Ligii Campionilor, după victoria cu AS Roma pe „Olimpico“, scor 2-0 (Ronaldo 57, Jese 86).

În precedentele 85 de rânduri când o formaţie s-a impus cu 2-0, în deplasare, în Ligă, ea s-a şi calificat după meciul retur.

Doi oameni au fost decisivi la debutul lui Zinedine Zidane, ca antrenor, în cea mai tare competiţie intercluburi: Ronaldo şi portarul Navas.

Primul a înscris, în deplasare, după 80 de zile în care nu reuşise acest lucru. Golul de pe „Olimpico“ a avut mai multe semnificaţii pentru CR7:

*A fost cel cu numărul 44 pe teren străin în Ligă. Niciun alt fotbalist n-a punctat atât de mult în deplasare în această competiţie.

*A fost cel cu numărul 40 în fazele eliminatorii ale Ligii. Şi la acest capitol, Ronaldo e pe locul 1.

*A fost cel cu numărul 12 în actuala ediţie a competiţiei în care vedeta Realului conduce în ierarhia marcatorilor.

Dacă Ronaldo a deschis poarta Romei, Navas a închis-o pe cea a madrilenilor. Costaricanul a ajuns la 630 de minute fără gol primit în Liga Campionilor, fiind pe podimul all-time:

1. Lehmann: 853 de minute fără gol primit

2. Van der Sar: 657 de minute

3. Navas: 630 de minute