Craiova – FCSB, autogol de cascadorii râsului: Dică pică zgomotos și duce echipa spre retrogradare VIDEO

0

Nicolae Dică (42 de ani) e genul de antrenor cuminte, ascultător, care nu supără pe nimeni. Exact cum și-a dorit patronul FCSB-ului, Gigi Becali. Există însă o problemă: mai nou, cam de trei săptămâni mai precis, Dică nu „supără“ nici echipele adverse. Pentru că nu mai bate pe nimeni!

Nicolae Dică, rezultate foarte slabe la FCSB, în ultimele trei săptămâni. FOTO: Arhiva Adevărul

La ultimul meci, cu Anderlecht în Conference League, s-a spus că Dică a menajat niște titulari ca să-i aibă odihniți în partida cu CS U Craiova, pregătită de Mirel Rădoi. Degeaba! În Bănie, FCSB și-a continuat șirul rezultatelor dezolante. Și a ajuns la șase meciuri la rând fără victorie în toate competițiile: trei remize, trei înfrângeri!

Bogdan Mitrea, adus de la Sepsi în vară, a deschis scorul pentru olteni din penalty (32). La pauză însă a fost 1-1, după ce fostul atacant al Craiovei lui Mititelu, Andrea Compagno, a punctat după un alt penalty acordat de arbitrul Radu Petrescu (45+6).

Crețu, dat afară de FCSB, a contribuit la golul victoriei

După pauză, a fost un meci echilibrat. Asta până când o fază de cascadorii râsului a adus golul de 2-1. Pentru CS U Craiova. Alexandru Crețu, dat afară cu scandal de FCSB, anul trecut, a centrat de pe dreapta, mingea a fost lovită ciudat, cu genunchiul de Oaidă, și a intrat în poartă (66).

De aici până la finalul reprizei, au fost trei ocazii monumentale. Octavian Popescu a șutat pe lângă dintr-o poziție excelentă, după o centrare foarte bună a lui Valentin Crețu (73). Opt minute mai târziu, Dawa a trecut pe lângă golul de 2-2, trimițând afară, în mod incredibil! Între aceste două faze, oltenii au avut și ei o șansă mare, irosită prin Vătăjelu (80).

S-a terminat 2-1 pentru CS U Craiova, care intră între primele 6, în zona de play-off. FCSB, în schimb, e într-o situație halucinantă în Superliga, aflată pe 14 din 16, la retrogradare! Formația din Berceni a câștigat un singur meci din nouă și se poate spune, clar, că numărătoarea inversă a început pentru antrenorul Nicolae Dică!

16. Chindia Târgoviște 10 0 3 7 10-18 3

La finalul celor 30 de etape din sezonul regulat, locurile 1-6 vor merge în play-off, iar locurile 7-16 vor juca în play-out.