Concursuri de blesteme la adresa "criminalului de Maier"
0"Sa dea Dumnezeu sa nu mai prinzi urmatoru' salariu, ala de pe 15". E doar unul dintre cele mai blande blesteme la adresa lui Meier, auzite in inima Vitanului, la sfarsitul meciului cu Danemarca. Mai
"Sa dea Dumnezeu sa nu mai prinzi urmatoru' salariu, ala de pe 15". E doar unul dintre cele mai blande blesteme la adresa lui Meier, auzite in inima Vitanului, la sfarsitul meciului cu Danemarca. Mai bine de 100 de suporteri fanatici au vazut "cosmarul de la Copenhaga" in fata unui ecran ridicat la o terasa din cartier. Inaintea meciului, oamenii au arborat tricolorul, iar timp de 90 de minute s-a scandat ca pe stadion. Scandalul a inceput odata cu prelungirile. Scorul facuse uitat penalty-ul acordat de "criminalul boschetar" (adica de Urs Meier). Minutul 93: deja ploua cu "fluiera, imbecilule", "mortii ma-tii", "spagarule" racnite in fata ecranului. Minutul 94: toata lumea este in picioare. Cativa nu mai au puterea sa se uite la meci. Unii isi frang mainile a disperare, altii privesc crispati la cronometru. O gasca este deja pregatita sa mearga in Piata Universitatii. Minutul 95: o liniste de cateva secunde urmata de un taifun de blesteme si injuraturi. Cateva scaune zboara, o masa se prabuseste, un tanar da in isterie. Izbeste cu picioarele in gard, dupa care izbucneste in plans. Oamenii isi pun mainile in cap. "Dumnezeii ma-tii", "Sa crape fierea in tine" sau "Sa nu apuci ziua de maine" - sunt doar cateva dintre sutele de "dedicatii" la adresa arbitrului elvetian. Unul vine cu ideea sa cheme vrajitoarele, altul vrea sa mearga la Ambasada Elvetiei, sa faca miting. In blocurile din jur se aud huiduieli si alte injuraturi groaznice. La unele apartamente se aud manele: in Vitan, unii isi sting supararea cu Adrian Copilu' Minune. Strazile, pustii timp de 95 de minute, sunt acum pline de oameni care comenteaza dezastrul. In sudul Capitalei - mai ales in Ferentari - Urs Meier a fost declarat inamicul Romaniei. Din centru sosesc grupurile care n-au avut ocazia sa sarbatoreasca o victorie a nationalei. Unii mai poarta tricolorul pe masini. Cativa au lacrimi in ochi. Mult timp in noapte, suporterii raman sa vorbeasca despre hotia de la Copenhaga, despre un arbitru ticalos si despre mondialele din 2006.























































