CM de gimnastică: Ana Porgras, locul şase în lume

0

Ana Porgras a încheiat finala de la individual compus din cadrul CM de la Tokyo pe locul şase, în timp ce a doua reprezentantă a României s-a clasat pe poziţia a 18-a. Noua campionă mondială este gimansta din Statele Unite ale Americii, Jordyn Wieber.

Podiumul a fost completat de rusoaica Victoria Komova, care a piedut aurul în ultimul moment între ea şi gimnastica din SUA înregistrându-se o diferenţă extrem de mică, în timp ce bronz-ul i-a revenit chinezoaicei Jinnan Yao.

CLASAMENT FINAL
1.Jordyn Wieber 59.382
2.Victoria Komova 59.349
3.Jinnan Yao 58.598
6.Ana Porgras 57.299
18.Raluca Haidu 54.814

După trei finale disputate la Campionatul Mondial de la Tokyo, sportivii români nu au reuşit încă să cucerească nicio medalie, clasările fiind următoarele: echipa feminină - locul 4, echipa masculină - locul 8, individual compus feminin - locurile 6 şi 18.

În competiţia feminină mai sunt programate finalele pe aparate, în care România va avea reprezentante la bârnă - Cătălina Ponor şi Amelia Racea, respectiv sol - Diana Bulimar.