City a pierdut pe terenul lui Sporting Lisabona

0
Europa League va avea finala la Bucureşti la 9 mai

Primele patru meciuri disputate în optimile de finală ale Ligii Europa s-au încheiat cu rezultate normale. Surprinde poate, însă în mai mică măsură, eșecul (0-1) suferit de Manchester City la Lisabona.

Liderul din prima ligă engleză a aliniat cea mai bună echipă în fața lui Sporting. Cu toate acestea, City s-a aflat deseori în dificultate. Iar dacă în prima repriză Joe Hart a reușit să mențină scorul alb, la puțin timp după pauză el a încasat un gol de la Xandao (min. 51). Englezii ar fi putut egala, însă Kolarov (min. 60) și Silva (min. 73) n-au reușit să trimită mingea în poarta lui Sporting.

Un succes clar (3-1) a obținut Atletico Madrid în fața lui Besiktas Istanbul, în timp ce Twente și Olympiacos s-au impus cu 1-0, prima pe teren propriu, cu Schalke 04, cealaltă la Harkov.

Rezultate înregistrate în primele patru partide disputate astăzi, în manşa I a optimilor de finală ale Ligii Europa:

Metalist Harkov (Ucraina) - Olympiacos Pireu (Grecia) 0-1