Caroline Garcia - Iga Swiatek 6-1, 1-6, 6-4. Primul eşec pe zgură pentru liderul WTA după 18 victorii

0
Iga Swiatek
Iga Swiatek

Jucătoarea franceză Caroline Garcia a reuşit să producă surpriza eliminând liderul WTA, Iga Swiatek, în sferturile de finală ale turneului de la Varşovia.

Caroline Garcia (45 WTA) a produs surpriza la Varşovia punând capăt unei serii de 18 victorii consecutive pe zgură ale liderului WTA.

Meciul dintre Garcia şi Swiatek a durat două ore şi 19 minute, la capătul căruia Garcia a ieşit învingătoare, scor 6-1,1-6, 6-4.

Astfel, Swiatek suferă prima înrângere pe zgură în 2022 şi întrerupe o serie de 18 victorii şi trei turnee câştigate la Roma, Stuttgard şi Roland Garros.

Pentru Garcia este prima victorie din carieră împotriva unei jucătoare aflată pe prima poziţie în clasamentul WTA. Franţuzoaica va juca în semifinalele turneului de la Varşovia cu italianca Jasmine Paolini (58 WTA).

În cealaltă semifinală, Ana Bogdan (108 WTA) o va întâlni pe ucraineanca Katerina Brandl (190 WTA).