Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni, încheiate cu un nou record mondial

0

Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni s-au încheiat, duminică seara, cu un record mondial la 800 m liber masculin, realizat de irlandezul Daniel Wiffen în penultima probă a competiţiei.

Ultima zi a Campionatelor Europene de Înot în bazin scurt
Ultima zi a Campionatelor Europene de Înot în bazin scurt FOTO Inquam Photos / Octav Ganea

Wiffen a fost înregistrat în 7 min 20 sec 46/100, doborând recordul mondial deţinut de australianul Grant Hackett (7:23.42) din 20 iulie 2008 (Melbourne).

La 50 m fluture feminin au fost acordate două medalii de aur, grecoaica Anna Ntountounaki şi olandeza Tessa Giele fiind cronometrate cu acelaşi timp, 25 sec 10/100.

Marea Britanie a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 9 de aur, 8 de argint, 6 de bronz, urmată de Italia, 7-12-3, Franţa, 7-10-6, etc. România, cu două medalii de bronz, obţinute de Andrei Ungur la 100 m spate şi de David Popovici la 100 m liber, a ocupat locul 17.