Bela Karoly este cel care a depus contestaţia în urma căreia Cătălina Ponor a pierdut bronzul la bârnă!

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Bela Karoly este antrenorul lotului olimpic de gimnastică feminină al SUA
Bela Karoly este antrenorul lotului olimpic de gimnastică feminină al SUA

Bela Karoly este cel care a depus contestaţia în urma căreia Cătălina Ponor a fost declasată şi a pierdut medalia de bronz la finala de la bârnă de la Jocurile Olimpice.

Cătălina Ponor a obţinut locul 3, iniţial, în finala probei, iar Alexandra Raisman ocupase locul 4. În urma contestaţiei depuse de Bela Karoly, arbitrii au modificat nota de execuţie cu o zecime. Raisman a luat în final aceeaşi nota ca Ponor, 15.066, numai că, nota de plecare a făcut diferenţa. "Ar fi trebuit să se acorde două medalii de bronz!", a scris Nadia Comăneci, pe Twitter.

Bela Karoly este cel care a descoprit-o pe Nadia Comăneci. La Jocurile Olimpice din 1980 a fost antrenorul lotului olimpic de gimnastică al României, cu care a obţinut două medalii de aur (Comăneci), trei de argint (Comăneci, Eberle, echipe) şi 2 de bronz (Rühn). În anul 1981 a rămas împreună cu Márta Károlyi, soţia sa şi co-antrenoare a Lotului olimpic al României, în Statele Unite ale Americii.

"Antrenament, antrenament şi iar antrenament. Acesta este secretul nostru. Să facem acelaşi lucru în cele mai dificile momente", declara Bela Karoly înainte de startul acestei Olimpiade.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite