Begu, cădere liberă în 2017: a fost eliminată în turul I la Sankt Petersburg. Bilanţ alarmant după patru turnee

0

Irina Begu ocupă, deocamdată, locul 28 WTA, însă, la ce rezultate a înregistrat în ianuarie, riscă o cădere dură în clasamentul mondial.

Irina Begu a fost învinsă de Andrea Petkovici (Germania, 52 WTA), scor 1-6, 5-7, după un meci de o oră şi 38 de minute.

Dacă primul set a fost dominat, în mod clar, de nemţoaica, în schimb, în cel de al doilea, Begu a avut 4-2 la un moment dat. N-a reuşit însă să închidă setul şi, mai mult, l-a şi pierdut.

De la începutul anului, românca de 26 de ani a participat la turneele din Brisbane, Sydney, Australian Open şi Sankt Petersburg. În afară de Australian Open, acolo unde a câştigat un meci cu Krystina Pliskova (Cehia, 58 WTA), în rest, a pierdut de fiecare dată în turul I.