BC Alexandria urcă pe primul loc în seria Sud-Est (rezultate şi clasamente)
0BC Alexandria a învins destul de lejer pe Olimpia Bucureşti, cu 79-48 (26-4, 14-19, 21-8, 18-17), acasă, marţi seara, într-un joc din etapa a doua a returului Diviziei A de baschet feminin, seria Sud-Est. Graţie acestui rezultat, teleormănencele au urcat pe primul loc în campionat.
Favorite, prin locul doi în clasament, alexăndrencele au dominat clar primul sfert, pentru ca, apoi, antrenorul Mădălin Piperea să treacă pe banca de rezerve jucătoare de bază. De altfel, de-a lungul partidei la BC Alexandria au fost folosite zece jucătoare, unele fiind junioare de perspectivă.
Pentru gazde au punctat C.Cutaş-18, S.Mikus-13, A.Chivu-12, G.Rus-11, C.Teodorescu-9, M.Mihai-6, D.Santa-5, I.Pascu-2, C.Gheţa-2 şi A.Strămăturaru-1.
De cealaltă parte, Olimpia a reuşit să echilibreze partida în sferturile doi şi patru, dar, pe ansamblu, în faţa unei echipe superioare valoric, nu putea emite pretenţii deosebite, după ce şi în tur a pierdut, la Bucureşti, cu 44-70.
G.Cursaru a realizat cele mai multe puncte-11, pe lista marcatoarelor aflându-se, de asemenea, R.Filip-9, S.Ursu-9, A.Florea-4, G.Munteanu-3, A.Dumitrache-3, R.Marinache-3, M.Chelariu--2, S.Rotărescu-2, A.Crăciun-2.
Pe parcursul meciului de la Alexandria ambele echipe au reuşit în total 14 aruncări spectaculoase de trei puncte, din care zece pentru gazde, ceea ce reprezintă circa o treime din astfel de încercări.
Rezultate Seria Nord-Vest:
LMK Sfântu Gheorghe - Alba Iulia 84-47
Universitatea Cluj - ICIM Arad 45-99
CSM Satu Mare - BCTimişoara 72-44
Olimpia Braşov - CSM Oradea, meci amânat
Rezultate Seria Sud-Est:
BC Teleorman - Olimpia Bucureşti 79-48
Municipal Târgovişte a stat
SCM Craiova - Politehnica Iaşi 82-60
Sportul Studenţesc - Rapid 56-78
CLASAMENT Seria Nord-Vest:
1 LMK BC Sepsi Sfântu Gheorghe 9 9 0 0 736:469 18 p
2 CS Municipal Satu Mare 9 7 2 0 702:519 16 p
3 CS Baschet ICIM Arad 8 6 2 0 690:378 14 p
4 CSM U Oradea 7 4 3 0 421:506 11 p
5 CSU LPS Alba Iulia 9 1 8 0 455:699 10 p
6 Universitatea Cluj-Napoca 8 2 6 0 479:601 10 p
7 CSS Bega BC Danzio Timişoara 7 2 5 0 358:518 9 p
8 BC Galactica-Olimpia Braşov 7 1 6 0 407:558 8 p
CLASAMENT Seria Sud-Est:
1 CSTA BC Alexandria 8 6 2 0 585:467 14 p
2 SCM U Craiova 8 6 2 0 588:479 14 p
3 Municipal MCM Târgovişte 6 6 0 0 556:272 12 p
4 CS Rapid Bucureşti 7 4 3 0 469:462 11 p
5 CS Olimpia Bucureşti 7 2 5 0 421:547 9 p
6 Politehnica Naţional Iaşi 7 1 6 0 389:560 8 p
7 Sportul Studenţesc Omnilogic ANEFS 7 0 7 0 323:543 7 p