Alina Rotaru s-a calificat în finala probei de săritură în lungime, la CM de la atletism de la Londra

0
Alina Rotaru FOTO AP

Atleta Alina Rotaru s-a calificat, miercuri seară, în finala probei de săritură în lungime, după ce s-a clasat pe locul 7 în grupa A, la Campionatele Mondiale de la Londra.

Alina Rotaru a debutat în calificări cu o săritură de 6,23 metri, pe care a îmbunătăţit-o la 6,50 metri în a doua încercare şi a încheiat cu 6,45 metri. Rotaru s-a clasat pe locul 7 în grupa A, obţinând calificarea în finala probei.

Finala la săritură în lungime va avea loc vineri.

Până în prezent, delegaţia României nu a obţinut vreo medalie la CM de la Londra, bifând un loc 12 la aruncarea greutăţii, prin Andrei Gag, în timp ce la maraton, Liliana Dragomir s-a clasat pe locul 67.

Delegaţia tricoloră la Londra include 15 sportivi, din care trei participă la invitaţia  IAAF.

Ultima medalie mondială la atletism, obţinută de România, datează de la ediţia Berlin 2009, când Nicoleta Grasu a câştigat bronzul la aruncarea discului (65,20 metri).