PNL si PD au pregatit motiunea de cenzura "Sfidarea Parlamentului"
0Parlamentarii PNL au decis ca, pana la urma, sa se alature celor din PD si sa semneze si ei motiunea de cenzura "Sfidarea Parlamentului", care ar urma sa fie depusa ca raspuns la faptul ca Guvernul
Parlamentarii PNL au decis ca, pana la urma, sa se alature celor din PD si sa semneze si ei motiunea de cenzura "Sfidarea Parlamentului", care ar urma sa fie depusa ca raspuns la faptul ca Guvernul si-a asumat raspunderea pentru un nou Cod al Muncii. Totusi, exista putine sanse ca aceasta motiune sa poata fi depusa, intrucat PRM a anuntat ca nu o sustine, iar parlamentarii PSD si UDMR continua sa respecte cu strictete disciplina de partid. Proiectul motiunii de cenzura acuza Executivul ca, prin asumarea raspunderii pe Codul Muncii, a incalcat spiritul Constitutiei, limitand rolul Parlamentului. "Violarea Constitutiei este insa un pacat drag guvernului Adrian Nastase", se arata in textul motiunii, in care se mai afirma ca Executivul "a inghesuit Parlamentul intr-un colt, smulgandu-i atributiile". Motiunea de cenzura poate fi depusa pana joi, cand expira cele trei zile din momentul in care Guvernul a anuntat ca isi asuma raspunderea pentru Codul Muncii.























































