PNL sesizeaza Parchetul in cazul Ristea Priboi
0Senatorul PNL Radu F. Alexandru va depune, in aceasta saptamana, o sesizare la Parchet in cazul deputatului PSD Ristea Priboi, pe care-l acuza ca a mintit atunci cand a declarat, pe propria
Senatorul PNL Radu F. Alexandru va depune, in aceasta saptamana, o sesizare la Parchet in cazul deputatului PSD Ristea Priboi, pe care-l acuza ca a mintit atunci cand a declarat, pe propria raspundere, ca nu a colaborat cu Securitatea ca politie politica. Plecand de la afirmatia procurorului general Joita Tanase, conform careia Parchetul nu se poate autosesiza "de fiecare data cand cineva arunca o vorba", parlamentarul liberal il acuza pe Joita ca a incalcat "nepermis" Codul de procedura penala. "Articolul 221 alineatul 1 prevede ca organul de urmarire penala se sesizeaza printr-o plangere penala sau un denunt si se sesizeaza, din oficiu, cand afla, pe orice alta cale, ca s-a savarsit o infractiune. Or, declaratia lui Tanase Joita arunca o lumina extrem de neplacuta asupra celui care conduce Ministerul Public", a afirmat Radu F. Alexandru. El va cere Parchetului sa verifice dosarul CNSAS privindu-l pe poetul Ion Gheorghe, in care se gasesc doua documente semnate, in 1969, de locotenentul Ristea Priboi. "Este clar ca Ristea Priboi se face vinovat de fals in declaratii, pentru ca el a semnat, in 2000, cand a candidat pentru Parlament, documentul depus la Biroul Electoral Central, in care sustinea ca nu a colaborat cu Securitatea ca politie politica", a mai spus senatorul PNL.























































