Ministrul Dancu inventariaza defectele romanilor
0Lipsa de responsabilitate, de solidaritate si mandrie nationala
Ieri, la Izvoru Muresului, la a V-a editie a Universitatii de vara, ministrul Vasile Dancu a facut un inventar al firii romanilor, staruind mai ales asupra lipsurilor. Ne lipseste astfel solidaritatea nationala; altfel spus, unii dintre concetatenii nostri dinamiteaza cand ti-e lumea mai draga interesul national cu o frenezie demna de o cauza mai buna. Vasile Dancu a dat un singur exemplu: cel al senatorului C.V. Tudor, care a afirmat, intr-un moment extrem de delicat, ca in Romania s-ar fi antrenat, cu binecuvantarea Cotrocenilor, teroristi palestinieni. Nici eficienta nu face casa buna cu romanul, un studiu realizat printre investitorii straini relevand ca productivitatea muncii e in tara noastra doar 40% din cea germana, in conditii tehnice comparabile. Nu ne caracterizeaza nici responsabilitatea si nici mandria nationala n-ar fi unul din punctele noastre tari. In acest caz, ministrul informatiilor a adus un singur argument, dar suficient de convingator: proportiile alarmante ale cersetoriei. Ne lipseste apoi coeziunea sociala, romanii practicand pe scara larga autovictimizarea. De vina ar fi adica pentru starea noastra de astazi vechile imperii vecine, capitalistii straini, bolsevicii sovietici, dar in nici un caz noi. In fine, ne mai lipsesc increderera sociala si patriotismul, care pentru Dancu este sentimentul convertit in actiune. Cel ce arunca gunoi pe strada nu este patriot, spunea ministrul. Petre Roman adauga la insiruire nemunca "Romania nu e in masura sa intre in Uniunea Europeana in anul 2004, avand in vedere stadiul de acum al economiei sale. Daca vom ajunge in UE in ianuarie 2007, inca ar fi bine", a spus, ieri, senatorul Petre Roman, raportor al NATO, la deschiderera editiei a V-a a Universitatii de vara de la Izvoru Muresului. "Trebuie sa spunem concetatenilor nostri clar ca explicatia succeselor UE consta in munca si iar in munca. Or, cea mai mare nenorocire pentru romani, dupa '90, a fost nemunca. Petre Roman s-a reintors, de curand, din Occident si principala concluzie cu care a ajuns acasa a fost aceea ca infractorii si cersetorii romani care au speriat Vestul fac mai mult rau Romaniei decat tarilor prin care s-au pripasit. "Solutia problemei: cetatenii romani care comit faradelegi peste hotare sa fie considerati si in Romania in afara legii. Guvernul trebuie sa fie mult mai ferm in aceasta privinta si sa nu mai inchida ochii la spagile ce se practica pe filiera documentelor cu pricina" - a adaugat Petre Roman.























































