Liber la vanzarea caselor nationalizate
0Carmen Dumitriu si Carmen Moldovan, deputati PSD, au depus la Biroul Permanent o propunere legislativa pentru modificarea Legii 112/1995, astfel incat beneficiarii legii sa poata dispune cum vor de
Carmen Dumitriu si Carmen Moldovan, deputati PSD, au depus la Biroul Permanent o propunere legislativa pentru modificarea Legii 112/1995, astfel incat beneficiarii legii sa poata dispune cum vor de imobilul pe care l-au dobandit in proprietate. "Legea 112/1995 pentru reglementarea situatiei juridice a unor imobile cu destinatia de locuinte trecute in proprietatea statului a dat nastere unor situatii juridice absurde, dreptul de proprietate reconstituit fiind lipsit de una din atributiile sale, dreptul de dispozitie. In practica insa, titularii acestor drepturi au gasit solutii pentru ocolirea acestei prevederi, creandu-se o adevarata piata pentru escroci si falsificatori", se spune in expunerea de motive. Proiectul legislativ propune, in consecinta, abrogarea ultimului alineat al art. 9 din Legea 112 prin care se interzice vanzarea imobilelor respective pe o perioada de 10 ani.























































