"Iata-l, politistul, prietenul meu"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

- a spus Abraham dupa adoptarea Legii statutului politistului

"Vrem sa se ajunga sa se spuna: "Iata-l, politistul, prietenul meu"". Aceasta dorinta apartine secretarului de stat in M.I. Pavel Abraham si a fost exprimata dupa adoptarea, ieri, in Senat, a Legii privind statutul politistului. Abraham a spus ca proiectul reglementeaza demilitarizarea politiei, precizand ca, pe baza actului legislativ, nu se poate vorbi de trecerea politistilor in subordinea primariilor. "Politia comunitara este o filosofie", a afirmat secretarul de stat in Ministerul de Interne. El a adaugat ca politia trebuie sa fie coordonata de M.I. tocmai pentru ca Romania este un stat national unitar. "Sunt unii care ar vrea sa vada politistii in subordinea primariilor", a rostit, conspirativ, Abraham, fara a face alte precizari. Proiectul de lege a fost laudat de mai toate grupurile parlamentare. Senatorul PRM Corneliu Bichinet a protestat, insa, fata de ideea "sicanatoare" conform careia "din militie vor fi dati afara politisti". Norica Nicolai (PNL) i-a replicat afirmand ca, pe baza acestei legi, va fi redus numarul de militieni pe metru patrat din MI.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite