Directorul penitenciarelor: Tănăsescu, vinovat de eliberarea lui Hayssam
0Directorul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor, Alexandru şerban, a precizat, marţi, după ce a fost audiat de Comisia pentru apărare din Senat, că singurul vinovat din cadrul
Directorul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor, Alexandru şerban, a precizat, marţi, după ce a fost audiat de Comisia pentru apărare din Senat, că singurul vinovat din cadrul instituţiei pe care o conduce, în cazul Hayssam, este medicul Constantin Tănăsescu. "Nu s-a ştiut de adeverinţă pentru că, din investigaţiile noastre, se pare că a fost înmânată de medicul Tănăsescu direct deţinutului, cu ocazia uneia din consultaţiile la care acesta a fost supus. Legea pacientului ne obligă să asigurăm intimitate şi, dacă medicul dispune, personalul de escortă şi de pază se retrage pentru a asigura intimitatea cu medicul", a spus şerban. El susţine că şi-a făcut "curăţenie în ogradă" prin demiterea lui Tănăsescu. Directorul instituţiei nu se consideră sub nicio formă răspunzător de tot ce s-a întâmplat şi, prin urmare, nu vede niciun motiv să-şi dea demisia.























































