Ultima evoluţie a „tricolorelor” la Campionatele Mondiale. Suedia – România, 34-30

0
România
România

România a confirmat încă o dată, şi la acest Mondial, că nu mai ţine pasul cu elita handbalului mondial. A terminat Grupa Principală II pe locul patru, cu patru puncte

Suedia – România a fost un meci fără prea mare miză pentru tricolore, obiectivul iniţial, o clasare în top 10, fiind ratat, elevele lui Adrian Vasile nemaiputând decât să spere că o victorie le va securiza locul 13 la această ediţie de Mondiale (loc pe care ar putea să-l ocupe şi în cazul unei înfrângeri). În schimb, suedezele aveau pentru ce lupta, erau doar la un punct în spatele primelor două clasate, Olanda şi Norvegia având 7. Dacă băteau România şi în cealaltă partidă oricare dintre echipe ar fi câştigat, atunci nordicele s-ar fi calificat în sferturile de finală.

Atunci când nu ai pentru ce te bate se vede, la fel de mult pe cât se simte când ai pentru ce să te lupţi. Suedia a mers bine în prima repriză, terminând-o la o diferenţă de 5 goluri (19-14). România şi-a revenit în startul mitanului secund, dar nordicele s-au demeticit repede, reuşind să menţină o diferenţă confortabilă. S-a terminat 34-30. Sunt deja calificate în sferturile de finală: Franţa, Rusia, Danemarca, Germania, Spania şi Brazilia.

6. Kazahstan (97-230) 0 (+1 meci).

”Sferturile” se vor disputa în 14-15 decembrie, iar semifinalele vor avea loc în 17 decembrie.

La ultima ediţie a CM, jucătoarele tricolore s-au clasat pe locul 12. Obiectivul la această ediţie de Mondiale era top 10.

La Mondiale, unde a fost prezentă la toate cele 25 de ediţii, România are în palmares patru medalii: aur (1962), argint (1973 şi 2005) şi bronz (2015).