S-a frant seria invincibilitatii Astrei

0

* Universitatea Craiova - Astra Ploiesti 1-0 (0-0)

Astra Ploiesti si-a intrerupt seria invincibilitatii din acest sezon de primavara dupa noua partide in care nu a cunoscut gustul amar al infrangerii. Acest lucru s-a intamplat la Craiova, acolo unde Universitatea din localitate s-a impus cu 1-0 (0-0), gratie golului reusit de Victoras Iacob, in minutul 68. Partida in sine nu a fost deloc spectaculoasa, jucatorii ambelor echipe pacatuind atat la constructie, cat si la finalizare. Poate ca rezultatul final al disputei ar fi fost altul daca elevii lui Gigi Multescu nu ar fi fost nevoiti sa joace repriza a doua in inferioritate numerica, Daniel Movila fiind eliminat in prelungirile primului mitan, ca urmare a doua cartonase galbene. De altfel, prestatia arbitrului Marcel Lica a fost incriminata de tabara oaspetilor. Victoria Craiovei a fost obtinuta in urma unei faze la care defensiva Astrei a fost prinsa pe picior gresit, Iacob demonstrand ca antrenorul Florin Marin (care a implinit ieri 49 de ani) a fost extrem de inspirat cand l-a introdus dupa pauza pe acesta pe teren, in locul apaticului Vrajitoarea. De altfel, Iacob si Stefan Grigorie au demonstrat ca sunt fotbalisti in adevaratul sens al cuvantului, ei fiind cei mai buni de pe teren. Demn de semnalat este faptul ca jucatorii Craiovei au petrecut in noaptea de joi pe vineri, in cantonament, sarbatorind evitarea retrogradarii dupa succesul din Regie, cu Sportul Studentesc, iar la nici 48 de ore distanta ei s-au impus in dauna Astrei. Pentru echipa din cartierul "9 Mai" urmeaza miercuri un meci extrem de dificil, in compania celor de la FC National, care lupta in continuare pentru obtinerea, in premiera, a titlului de campioana.