Real Madrid a rezistat la Liverpool, Man. City a învins şi la Dortmund! Cum arată semifinalele Ligii Campionilor

Miercuri seara s-au disputat ultimele meciuri din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, Real Madrid şi Manchester City obţinând, în deplasare, caificarea în penultimul act al competiţiei

Ştiri pe aceeaşi temă

Real Madrid a remizat, în deplasare, scor 0-0, cu Liverpool, după ce spaniolii au câştigat meciul tur cu 3-1. Prima rezpiză a fost dominată de gazde, dar defensiva madrilenilor a rezistat atacurilor, chiar dacă Ramos şi Varane nu au fost pe teren. Courtois s-a opus la execuţiile lui Salah şi Milner, în timp ce Wijnaldum nu a nimerit ţinta. La poarta cealaltă, şutul deviat al lui Benzama a lovit bara. Salah, Firmino şi Jota au ratat alte ocazii după pauză, însă cele mai mari oportunităţi de a marca au aparţinut oaspeţilor, fiind irosite de Vinicius şi Benzema.

În celălalt meci al serii, Manchester City a reuşit a doua calificare din istorie în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, scor 2-1 (0-1), în deplasare, pe Borussia Dortmund. Englezii se impuseseră şi în tur, cu acelaşi scor.

Anterior, Manchester City a ajuns în semifinalele Champions League doar în ediţia 2015/2016, sub conducerea antrenorului chilian Manuel Pellegrini. Cetăţenii au fost eliminaţi atunci de Real Madrid, după 0-0 la Manchester şi 0-1.