Emma Răducanu, desemnată de WTA revelaţia anului 2021 în tenis

Jucătoarea britanică de tenis Emmma Răducanu (locul 19 WTA) a fost desemnată revelaţia anului 2021 în ancheta realizată de Asociaţia Jucătoarelor Profesioniste de tenis (WTA). Titlul de ”Jucătoarea anului” i-a revenit australiencei Ashleigh Barty, care ocupă locul 1 mondial.

Ştiri pe aceeaşi temă

Emma Răducanu (19 ani) a început acest an competiţional pe locul 343 mondial şi îl termină în Top 20, după ce a reuşit calificarea în optimile de finală la Wimbledon şi câştigarea US Open, unde a devenit prima jucătoare care obţine trofeul la un turneu grand slam după ce a jucat şi în calificări, conform Click.ro.

WTA a acordat titlul de ”Jucătoarea anului” australiencei Ashleigh Barty, numărul 1 mondial, care a câştigat în 2021 turneele de la Yarra Valley Classic, Miami Open, Stuttgart, Wimbledon şi Cincinnati.

Este pentru a doua oară la rând când jucătoarea de la antipozi primeşte această distincţie.

Cehoaicele Barbora Krejcikova şi Katerina Siniakova au fost desemnate echipa de dublu a anului, acestea impunându-se în turneul olimpic, precum şi la Madrid Open, Roland Garros şi Turneul Campioanelor.

Barbora Krejcikova a primit şi distincţia pentru jucătoarea cu cel mai important progres în acest an.

Spanioloaica Carla Suarez Navarro a fost câştigătoare la categoria "Revenirea anului". Ea a învins cancerul limfatic de care a suferit şi s-a întors pe terenul de tenis înainte de retragerea defintivă din activitatea competiţională.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: