Bine ai revenit, Simona! Halep, victorie mare la Australian Open. Românca ştie cu cine va juca în turul următor

FOTO AFP

Simona Halep a obţinut prima victorie în circuitul feminin după 149 de zile, trecând în trei seturi de Kaia Kanepi (71 WTA), în faţa căreia pierduse în turul I de la US Open 2018.

Ştiri pe aceeaşi temă

Sportul de performanţă e atât de dur, încât te poate epuiza fizic şi mental într-un an! În 2018, când a venit la Melbourne, Simona Halep era pe val, după şapte victorii consecutive.

Acum, ocupanta locului 1 mondial s-a prezentat la primul Grand Slam al anului, după o hernie de disc care a chinuit-o câteva luni, şi cu o singură partidă disputată, înainte de a ajunge la Melbourne. Spre norocul Simonei, nici de partea cealaltă a fileului nu s-a aflat vreo adversară redutabilă, ci Kaia Kanepi (71 WTA), fără niciun meci în circuitul feminin din luna septembrie, iar asta tot din cauza problemelor medicale.

În aceste condiţii, a ieşit un duel de uzură în care estonianca de 33 de ani, un „munte“ de om, a lovit puternic, iar Halep a încercat să-şi mişte cât mai mult adversara pe teren. La Simona, pentru care deplasarea rapidă pe teren e principala ei calitate, s-a văzut o scădere la acest capitol. Ceea ce a fost pe undeva de aşteptat, în contextul durerilor de la spate pe care le-a tot avut.

În primul set, cele două jucătoare s-au dus bară la bară, fiecare reuşind câte un break. Apoi, la 6-5 pentru Kanepi, Halep a salvat două mingi de set, a forţat intrarea în tie-break, dar aici a pierdut: 2-7.

Setul doi a fost identic cu primul până la un punct. Din nou, câte un break de fiecare parte până la 4-4. Apoi, la 5-4, Halep a valorificat a patra minge de break şi s-a impus cu 6-4.

În decisiv, Simona a început să joace mai bine şi s-a distanţat la 4-2, înainte de a învinge cu 6-2.

Pentru Simona Halep urmează un meci în turul II cu Kenin (37 WTA).