Bayern Munchen şi Chelsea s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

0
Bayern Munchen şi Chelsea s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor  / FOTO Arhivă

Formaţiile Bayern Munchen şi Chelsea Londra s-au calificat, miercuri seară, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, câştigând optimile cu Lazio Roma, respectiv cu Atletico Madrid.

La Munchen, Bayern a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa lui Ştefan Radu, Lazio, în manşa secundă a optimilor LC, meci arbitrat de Istvan Kovacs. În tur, scorul a fost 4-1 pentru Bayern. Pentru Ştefan Radu, a fost jocul cu numărul 400 la echipa Lazio. Românul a fost integralist şi a primit un cartonaş galben în minutul 26.

Au marcat Lewandowski ’33 (penalti) şi Choupo-Moting ’73 pentru bavarezi şi Parolo ’82 pentru Lazio.

La Londra, Chelsea a învins cu 2-0 echipa Atletico Madrid, în returul optimilor. Golurile au fost marcate de Ziyech ’34 şi Emerson ‘90+4. În minutul 82, de la Atletico a fost eliminat Savic. În tur, scorul a fost 1-0 pentru Chelsea.

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor mai sunt calificate echipele Liverpool, Manchester City, Paris Saint-Germain, Borussia Dortmund, FC Porto şi Real Madrid.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc vineri, de la ora 13.00.