Ce spune Ludovic Orban despre discuţiile cu Iohannis în spatele uşilor închise

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ludovic Orban şi Rareş Bogdan FOTO Mediafax / Andreea Alexandru
Ludovic Orban şi Rareş Bogdan FOTO Mediafax / Andreea Alexandru

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, marţi seară, că a discutat cu preşedintele Klaus Iohannis despre strategia de formare a unei majorităţi parlamentare şi a recunoscut că Nicolae Ciucă e una din variantele de premier.

„A fost o analiză a alegerilor şi paşii către formarea unei majorităţi parlamentare”, a subliniat Ludovic Orban 

Întrebat dacă noul premier va fi Nicolae Ciucă, liderul PNL a precizat:„Când se va lua o decizie în forurile statutare, o vom anunţa. Dar e o variantă”.

Ludovic Orban a punctat faptul că PNL urmăreşte adaptarea programului de guvernare la cerinţele partenerilor. „Avem negocieri cât de repede putem. primul şi cel mai important e programul de guvernare. E baza acţiunii comune.”, a completat şeful PNL. 

Potrivit unor surse politice liberalii i-au prezentat lui Iohannis lista scurtă a liberalilor care ar putea prelua guvernarea. Aceştia sunt Florin Cîţu, Nicolae Ciucă, Ilie Bolojan şi Edurard Hellvig. Şeful statului nu s-a pronunţat în favoarea niciunuia dintre ei

Rareş Bogdan, liderul eurodeputaţilor PNL, a subliniat că nu are nimic de reproşat echipei Orban: „E un guvern cu nouă luni de pandemie. Nu avemc e să le reproşăm colegilor şi nici preşedintele nu a avut. Când iei măsuri restrictive, aduci o situaţie ca aceasta. A fost şi o lipsă de mobilizare”.

Politică

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite