Masca de protecţie, obligatorie şi în spaţiile deschise aglomerate din Chişinău

0
Publicat:
Ultima actualizare:
femeie masca pixabay

Masca de protecţie este obligatorie în spaţiile publice închise, precum şi în spaţiile publice deschise cu aglomerate în municipiul Chişinău. Decizia a fost luată de Comisia extraordinară de sănătate publică a municipiului Chişinău, pe 15 iulie, transmite IPN.

Purtarea măştii este obligatorie şi în transportul public, la staţiile de aşteptare, la toate evenimentele publice în spaţiile deschise cu aglomeraţii umane, în cadrul întrunirilor cu caracter unic, adunărilor în masă cu respectarea în aceste cazuri a distanţei fizice de minim un metru. Masca trebuie să acopere atât gura cât şi nasul. Se recomandă evitarea evenimentelor cu prezenţa aglomeraţiilor umane şi păstrarea distanţei de minim un metru la evenimentele publice organizate.

Comisia a decis că Piaţa Centrală va activa de la 06.00 la 18.00, cu organizarea zilei sanitare generale o data pe lună. Igienizarea, dezinfecţia şi curăţenia uzuală se va face zilnic.

În decizie se mai menţionează că punctele de vaccinare vor activa şapte zile din şapte, conform programului de muncă a instituţiilor medico-sanitare publice şi private. Inclusiv va avea loc deplasarea la domiciliu a echipelor mobile de vaccinare la solicitarea persoanelor cu dizabilităţi, persoanelor imobilizate la pat, persoanelor cu alte dificultăţi locomotorii. Şi punctele de vaccinare vor activa fără zile de odihnă, conform programului prestabilit.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite