Ilie Torcică, medaliat cu aur la Campionatul Naţional de judo pentru veterani

0
torcica

Antrenorul Ilie Torcică a fost medalit cu aur la ediţia din acest an a Campionatului Naţional de Judo pentru veterani, găzduită de Sala “Constantin Jude” din Timişoara, în perioada 8-9 octombrie.

Judocanul Clubului Sportiv Târgovişte a devenit campion al României la categoria 81 de kilograme – M6. În disputa pentru medalia de aur, sportivul târgoviştean l-a învins cu 10-0 pe Igor Brănilă, un judocan cu dublă cetăţenie, româno-ucraineană.

Antrenorul secţiei de judo de la CS Târgovişte a devenit pentru al doilea an consecutiv campion al României, după ce, în urmă cu un sezon, la aceeaşi competiţie, în Poiana Braşov, a terminat tot pe prima treaptă a podiumului.

De asemenea, în urmă cu doi ani, Ilie Torcică a cucerit argintul la competiţia dedicată judocanilor veterani.

“Pot spune că mi-am apărat cu succes titlul de campion al României la Timişoara. A fost o competiţie grea, dar în acelaşi timp şi plăcută. Cel mai greu meci a fost în finală, dar până la urmă am reuşit să-mi adjudec titlul naţional”, ne-a declarat Ilie Torcică.