Cum pot fi îndreptate erorile de recalculare a pensiilor. Răspunsul ministrei Simona Bucura Oprescu
0Ministra Muncii, Simona Bucura Oprescu, susține că erorile din deciziile de recalculare a pensiilor vor fi îndreptate, existând posibilitatea ca acesta să fie revizuite din oficiu sau la solicitarea pensionarului.

”Eu vă rog să ne concentrăm pe munca noastră şi să găsiţi înţelegerea pentru noi ca, dacă există şi erori, colegii mei spuneau joi că 0,025%, colegii noştri de la Casa Naţională de Pensii Publice, 0,025% din numărul deciziilor de recalculare sunt decizii care au avut erori. Dacă am avut erori, le îndreptăm. Avem în mod clar stipulat în lege că putem revizui deciziile de recalculare atât din oficiu, cât şi în baza solicitării pensionarului. Important este că am reuşit să facem atât de mult bine pentru români, să venim cu o lege bună, să eliminăm 9,4%, să asigurăm o creştere sustenabilă a pensiilor şi da, nu în ultimul rând în 2024, datorită majorării din ianuarie şi datorită recalculării, 1. toţi pensionarii au beneficiat de creşteri, iar în medie creşterea este de 40%. (..) Suntem concentraţi pe munca noastră, iar dacă am greşit ceva, pensionarii au angajamentul meu ferm că vom îndrepta. Nu există lucru în viaţă care să nu poată fi îndreptat, cu atât mai mult într-o chestiune de politică publică atât de amplă. În ceea ce priveşte o politică publică atât de amplă. Acum deja trecem la punerea în aplicarea legii. Vom evalua dacă sunt aspecte unde putem să îndreptăm şi le vom îndrepta. Dar important este ca pensionarii să ştie că am făcut acest lucru pentru dânşii şi că atât noua lege a pensiilor, cât şi procesul de recalculare sunt făcute cu gândul la dânşii şi la viaţa dânşilor şi că ne dorim să fie o formă de respect după o viaţă de muncă. Dacă am greşit ceva, au angajamentul ferm că vom face tot ceea ce ţine de noi, astfel încât să îndreptăm”, a afirmat Simona Bucura - Oprescu, la emisiunea Insider Politic, de la Prima Tv, potrivit News.ro.
"Putem revizui deciziile deciziile de recalculare a pensiilor atât din oficiu, cât și în baza solicitării pensionarului", a completat ministra.
Recalculare în două etape
Potrivit oficialilor de la Casa de Pensii, 1 milion de pensionari nu vor beneficia de majorări, veniturile urmând să fie mai mari pentru cei cu un stagiu de cotizare contributiv mai mare de 25 de ani. De asemenea, recalcularea se va face în două etape. În prima etapă vor fi cuprinse toate pensiile aflate în plată, iar în a doua doar cele ale pensionarilor care au avut sporuri nepermanenta, neluate în calcul în prezent.
"Acest lucru se va întâmpla, avem termen 6 luni, de la 1 septembrie, când intră legea în vigoare, ca noi să le calculăm din oficiu. Este vorba despre acordul global, care este cel mai mare spor, aici se vor vedea cele mai mari creșteri. Avem termen până în februarie 2025 să recalculăm toate aceste pensii, noi îi spunem a doua mică recalculare. Prima recalculare vizează absolut toți pensionarii, iar de a doua beneficiază doar acei pensionari care au lucrat în acele sectoare de activitate care au avut sporuri cu caracter nepermanent: al 13-lea salariu, ore suplimentare, premii, acordate în mod sporadic”, spunea șeful CNPP, Daniel Baciu.