Spectacolele selectate în Festivalul Naţional de Teatru VIDEO

Spectacolele din Festivalul Naţional de Teatru, anunţate de Marina Constantinescu

Marina Constantinescu, director al Festivalului Naţional de Teatru, a anunţat, miercuri seara, selecţia oficială a celei de-a 29-a ediţii şi a prezentat noua identitate vizuală a festivalului, la sediul UNITER.

UPDATE 21.00 Spectacolele selecţionate de criticul de teatru, Marina Constantinescu, sunt următoarele (în ordine alfabetică):

1. Acestă Sonia

textul şi regia Lia Bugnar, Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti

2. Arlechino şli pierdutele iubiri

commedia dell’arte de Enrico Bonavera, inspirată dintr-o canava de Flaminio Scala, traducerea Ioana Rufu, regia Enrico Bonavera, măştile Sarah Sartori, scenografia Corina Grămoşteanu, Teatrul Excelsior Bucureşti

3.Avalanşa
de Tuncer Cücenoğlu, traducerea Nermin Hogea Susam, dramaturgia Claudiu Groza, regia Petru Vutcărău, decorul Ianis Vasilatos, costumele Amalia Buie, Teatrul „Regina Maria” Oradea

4. Baladele memoriei
un spectacol de Ionela Pop, Raul Coldea, Nicoleta Esinencu, Oana Hodade, Doru Taloş, coordonat de Nicoleta Esinencu, Reactor de creaţie şi experiment, Cluj

5. Before breakfest
de Eugene O’Neill, versiunea scenică şi regia Andrei şi Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

6. Chiritza în concert
după Vasile Alecsandri şi Matei Millo, spectacol concert de Ada Milea, cântece de Ada Milea şi Anca Hanu, scenografia Alexandra Constantin, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

7.  Class
de Iseult Golden şi David Horan, traducerea Andrei Marinescu, regia şi ilustraţia muzicală Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” din Bucureşti

8. Colivia cu nebune
de Jean Poiret, în româneşte de Adrian Solomon, dramaturgia Adrian Nicolae, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, decorul şi costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis Bucureşti

9. Cui i-e frică de Virginia Woolf?
de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

10.  Dansul Delhi
de Ivan Vîrîpaev, traducerea Elvira Rîmbu, regia şi universul sonor Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

11.Delirium
de Enda Walsh, după „Fraţii Karamazov” de F. M. Dostoievski, traducerea şi regia Vlad Massaci, decorul Adrian Damian, costumele Luiza Enescu, Teatrul Odeon Bucureşti

12.  Despre tandreţe
de Matei Vişniec, versiunea scenică, regia, ilustraţia muzicală, light-design-ul Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, Teatrul Dramaturgilor Români, Bucureşti

13. Familia Ibsen
scenariu colectiv inspirat din piesele lui Henrik Ibsen, regia şi scenografia Cristian Ban, mişcarea scenică Maura Cosma, costumele Arina Varga, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

14. Henric al IV-lea
de Luigi Pirandello, traducerea József Füsi, dramaturgia Eszter Gyulay, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, scenografia Adriana Grand, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

15. Idiş
textul şi versurile Peca Ştefan, ideea, dramaturgia şi regia Andreea Vălean, scenografia Mălina Ionescu, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti

16. Il nullafacente. Aleg să nu fac nimic
de Michele Santeramo, traducerea Maria Rotar, regia Roberto Bacci, scenografia Cristian Rusu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

17. In a forest dark and deep
de Neil laBute, traducerea Luiza Vasiliu, regia Iarina Demian, scenografia Irina Moscu, coproducţie ArtEst Foundation şi unteatru

18. Iona
de Marin Sorescu, regia Gábor Tompa, muzica Ada Milea, scenografia Carmencita Brojboiu, coproducţie Teatrul „Nottara”, Bucureşti şi Teatrul Maghiar de Stat Cluj

19. Istorie la persoana I
echipa de proiect Oltiţa Cîntec, Ioana Natalia Corban, George Cocoş, Alex Iuraşcu, filmările Alex Condurache, video Andrei Botnaru, muzica Diana Roman, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi

20. Itinerarii. Într-o zi lumea se va schimba
textul şi adaptarea Yann Verburgh, regia Eugen Jebeleanu, scenografia Velica Panduru, construcţia decorului Tukuma Works, coproducţie teatrală internaţională ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti şi Compagnie des Ogres, Franţa

21. Janna
de Iaroslava Pulinovici, traducerea Raluca Rădulescu, regia Dumitru Acriş, scenografia Cristian Gătina, Teatrul de Nord Satu Mare, secţia română

22/ JURNAL DE ROMÂNIA. TIMIŞOARA
textul şi regia Carmen Lidia Vidu, dramaturgia Andrea Wolfer, Teatrul German de Stat Timişoara

23. Las Meninas
de Ernesto Anaya, traducerea Mariana Radu, regia Andrei Măjeri, decorul Irina Chirilă, costumele Lucian Broscăţean, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

24. Legături primejdioase
de Christopher Hampton, traducerea Irina Velcescu, regia Cristi Juncu, decorul şi costumele Cristina Milea, Teatrul Mic Bucureşti

25. Limite
de Mihaela Michailov şi Radu Apostol, regia Radu Apostol, scenografia arh. Gabi Albu, costumul Irina Gâdiuţă, Centrul de Teatru Educaţional Replika Bucureşti

26. Moş Nechifor
după „Moş Nichifor Coţcariul” de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, costumele Manuela Pungan, Teatrul ACT Bucureşti

27.Navigatorul
de Conor McPherson, traducerea Bogdan Budeş, regia Cristi Juncu, scenografia şi video Cosmin Ardeleanu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”

28. Neguţătorul din Veneţia
de William Shakespeare, traducerea în limba maghiară Ádám Nádasdy, dramaturgia András Visky, regia Gábor Tompa, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

29. Nevermore
regia, dramatizarea după „Crimele din Rue Morgue” şi după alte povestiri din seria „Short stories” de E. A. Poe, decorul şi coloana sonoră Dragoş Galgoţiu, costumele Lia Manţoc, Teatrul Mic Bucureşti

30. Nu regret nimic
de Székely Csaba, regia Zoltán Lendvai, decorul György Bátonyi, costumele Anna Szabó, Teatrul de Nord Satu Mare, trupa „Harag György”

31. Oraşul nostru
de Thornton Wilder, versiunea scenică Vladimir Anton şi Réka Dálnoky, pe baza traducerilor de Radu Lupan (versiunea în limba română) şi Marcell Benedek (versiunea în limba maghiară), regia Vladimir Anton, video Petruşka Eranio, decorul Gellért Szucs-Olcsváry, costumele Boglárka Biró, Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

32. Pădurea spânzuraţilor
după Liviu Rebreanu, regia, scenariul şi universul sonor Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, coregrafia Andrea Gavriliu, Teatrul Naţional „I. L. Caragiale” din Bucureşti

33. Republica Melania
de Irina Nechit, regia Gelu Colceag, scenografia Adrian Damian, Teatrul Odeon Bucureşti

34. Salba dracului
de Vasile Alecsandri, regia şi scenografia Alexandru Dabija, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi

35. Sam sau introducere în viaţa de familie

 Maria Wojtyszko, traducerea Patrícia Pászt, regia László Bocsárdi, decorul József Bartha, costumele Zsuzsanna Kiss, coproducţie Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe şi Universitatea de Arte din Târgu-Mureş

36. Sub fiecare par e o mină neexplorată dint-un război neterminat cu tine

Scenariul şi regia Radu Afrim, scenografia Alexandra Constantin, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ

37. Şi caii se împuşcă, nu-i aşa?
de Horace McCoy, dramaturgia Réka Szabó, regia Mădălin Hîncu, scenografia Răzvan Bordoş, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

38. Trei surori
de A. P. Cehov, regia István Albu, scenografia Erika Márton, Teatrul Figura Stúdió Gheorgheni

39. True West
de Sam Shepard, traducerea Vlad Cristache şi Silviu Debu, regia şi ilustraţia muzicală Vlad Cristache, scenografia Andreea Tecla şi Mădălina Niculae, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

40. Un tramvai numit dorinţă
de Tennessee Williams, traducerea Antoaneta Ralian, regia Claudiu Goga, decorul Ştefan Caragiu, costumele Lia Dogaru, Teatrul Metropolis Bucureşti

41.Zbor deasupra unui cuib de cuci 
de Dale Wasserman, după un roman de Ken Kesey, în româneşte de Adrian Nicolae, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, decorul şi costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis Bucureşti

Retrospectivă

Un making-of al ediţiei de anul trecut, ca un preambul la prima manifestare publică a ediţiei 2019 a FNT, va avea loc miercuri, 3 iulie, la ora 19:00, la sediul Uniunii Teatrale din România (UNITER). Directorul FNT Marina Constantinescu va anunţa selecţia naţională pentru cea de-a 29-a ediţie FNT şi va prezenta noua identitate vizuală a Festivalului Naţional de Teatru. Evenimentul va fi transmis online prin livestreaming pe www.fnt.ro şi pe pagina oficială de Facebook a Festivalului.

Astfel, împreună – organizatori, public, artişti şi instituţii teatrale –  vor putea afla care sunt spectacolele de teatru din ţară pe care vom avea ocazia să le vedem în această toamnă la Bucureşti, în perioada 18 – 27 octombrie 2019.

Retrospectiva FNT 28 (19-29 octombrie 2018) readuce în atenţie principalele evenimente ale ediţiei desfăşurate în an centenar – unul dintre cele mai ample momente din istoria Festivalului Naţional de Teatru.

Astfel: de la drumul Coroanei Regale a României – expusă, simbolic, în cele zece zile de festival la HUB-ul FNT – până la prezenţa companiei de dans olandeze Nederlands Dans Theater (care a încheiat Festivalul), de la pregătirile din spatele scenei până la instantanee surprinse în luminile rampei, trecând prin expoziţiile, work-shop-urile sau evenimentele speciale dedicate marilor artişti omagiaţi în FNT 2018, de la reacţiile publicului spectator până la opiniile artiştilor invitaţi – o multitudine de momente semnificative care refac atmosfera specială a Festivalului Naţional de Teatru au fost surprinse cu delicateţe pe peliculă de o echipă dedicată de profesionişti:

producător video: Alexandru Iureş

grafician: Diana Papuc

montaj: Ion Năstase

imagine: Alexandru Buliga, Ciprian Belu

traduceri: Ozana Oancea

selecţioner şi director: Marina Constantinescu

director executiv: Aura Corbeanu

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

citeste totul despre: