Îşi petrec nopţile pe holurile Spitalului Judeţean Tulcea

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Managerul spitalului, dr. Ion Popescu, spune că se confruntă cu destule cazuri sociale: tulceni care vin noaptea cu sacoşele la spital, acuzând diverse afecţiuni, dar care nu necesită internare. Dorm la urgenţe sau, mai rău, îşi petrec nopţile pe holurile spitalului.

La spitalul din Tulcea nu există liste de aşteptare pe nicio secţie, spune managerul Popescu. Cu toate acestea, destui tulceni îşi petrec nopţile în sala de aşteptare de la Unitatea de Primiri Urgenţe sau pe holurile spitalului, pentru că vin seara cu ambulanţa şi nu mai au cu ce să se întoarcă înapoi. „Acest sistem de taxi – ambulanţă nu mai funcţionează. Ei vin la noi, nu sunt cazuri care necesită internare şi după aceea nu mai au cu ce pleca acasă. Şi rămân în spital, la Unitatea de Primiri Urgenţe, ceea ce nu este foarte plăcut nici pentru ei, nici pentru pacienţi, dar nici pentru cadrele medicale“, mai spune Popescu.

Mai multe pentru tine:
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Inelul de oțel. Funeraliile lui Charlie Kirk, sub cel mai înalt nivel de securitate din SUA: Serviciile secrete mobilizează „toate resursele”
Un parlamentar german cere doborârea avioanelor rusești care intră în spațiul NATO
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Eclipsa solară din 21 septembrie 2025 deschide un nou capitol pentru fiecare semn zodiacal
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză