2012 a fost un an ideal pentru Evidenţa Populaţiei Mureş

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Aproape 60.000 de solicitări soluţionate anul trecut de SPCEP Mureş

Serviciul Public Comunitar de Evidenţa Persoanei Mureş a soluţionat anul trecut un total de 59.161 de solicitări, atât din partea persoanelor fizice cât şi a autorităţilor statului, neînregistrându-se nici măcar o plângere cu privire la acestea.

Serviciul s-a ocupat şi cu deservirea mureşenilor în ceea ce priveşte oficierea în cadru festiv a căsătoriilor şi în plus, a asigurat permanenţa pentru înregistrarea deceselor, în zilele nelucrătoare şi pe timpul sărbătorilor legale.

Atât în domeniul evidenţei populaţiei cât şi la capitolul de stare civilă au fost soluţionate în proporţie de 100% toate solicitările venite din partea mureşenilor şi ale instituţiilor locale. În 2012 au fost eliberate nu mai puşin de 22.489 de cărţi de identitate, au fost luate în evidenţă 2.775 de persoane şi au fost aplicate 4.134 de vize de reşedinţă. Au fost înregistrate 3.976 de naşteri, 845 de căsătorii şi 2.797 decese şi nu în ultimul rând, au fost eliberate în total 11.645 de certificate de stare civilă.

Potrivit reprezentanţilor conducerii instituţiei, obiectivul prioritar al Serviciului Public Comunitar de Evidenţa Persoanei Mureş l-a constituit pregătirea personalului pentru activitatea de informatizare, utilizându-se noul program informatic de stare civilă, introdus în premieră în toamna lui 2011.

Mai multe pentru tine:
Structuri guvernamentale din Republica Moldova, ținta unui nou val de atacuri cibernetice după ziua alegerilor
Guvernul Macron, între farsă și criză. Noul ministru al Apărării, blocat de centralistă. „Nu știu cine sunteți, domnule. Nu e momentul pentru glume”
Trei zodii termină această săptămâna în forță. Norocul le surâde din plin, bunăstare și bogății pe bandă rulantă pentru acești native
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Alexandre Grimaldi, fiul cel mare al Prințului Albert de Monaco, a impresionat la Monte Carlo alături de Eva Longoria
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Saveta Bogdan și-a stricat silueta în vacanța de peste Ocean. De ce s-a îngrășat și ce salarii au americanii: „Gata, trec la dietă”
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Soacră mare la 92 de ani! Actrița Joan Collins și-a condus unicul fiu la altar