ISU organizează din nou exerciţiul ”Miercurea alarmelor”

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă organizează din nou, prin inspectoratele din ţară, exerciţiul ”Miercurea alarmelor”, destinat testării mijloacelor tehnice şi îmbunătăţirii timpului de reacţie a autorităţilor.

Exercţiul are loc în întreaga ţară, începând cu ora 10.00. 

Sirenele din ţară vor emite semnalul ”Alarmă aeriană”, care are rolul de prevenire a populaţiei civile asupra apariţiei pericolului.

În imagine sunt prezentate măsurile pe care trebuie să le realizeze cetăţenii într-o situaţie reală, care impune declanşarea sistemului de alarmare a populaţiei.

Exerciţiul ar fi trebuit să aibă loc în prima zi de miercuri a lunii, dar pentru că a fost 1 ianuarie a fost amânat cu o săptămână. 

Începând cu luna august a anului 2017, IGSU desfăşoară exerciţii de alarmare în prima zi de miercuri din fiecare lună, destinate testării mijloacelor tehnice existente la nivel naţional şi îmbunătăţirii timpului de reacţie al autorităţilor în situaţii speciale de urgenţă.

Mai multe pentru tine:
De ce este coliva sănătoasă pentru organism? Iată ce beneficii are asupra tractului intestinal: „Atât timp cât nu are zahăr rafinat, e bună!”
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Ce s-a întâmplat exact când Nicolae Ceaușescu s-a întâlnit cu Părintele Arsenie Boca: „Vă vor cerne!"
De ce e bine să dăm de pomană, de Moșii de Iarnă. Silviu Biriș: „Mulți oameni pleacă de aici triști.” De ce arpacașul pentru colivă se spală în 9 ape?
Sunt încă în vacanță? Cuplul regal român a rămas peste iarnă la Săvârșin, pe domeniul preferat al Regelui Mihai
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro